System Center Configuration Manager (SCCM) a SQL Server – można taniej!


Zapewne niejednokrotnie zastanawiałeś/aś się nad wdrożeniem System Center Configuration Manager (SCCM). Mam nadzieję, że funkcjonalność tego produktu zachęciła Ciebie do wdrożenia go u siebie. Hmm, ale pozostaje jeden mały szkopuł. SCCM licencjonowany jest w modelu Serwer + CAL. Zapewne wyceniłeś/aś już sobie koszty tych licencji, ale zaraz ….. SCCM wymaga do działania SQL Server. Załóżmy, że ze względów wydajnościowych nie możesz korzystać np. z SQL Server Express.

Czyli teraz możesz zacząć liczyć ile kosztuje licencje SQL Server oraz licencje dostępowe do SQL Server. Załóżmy, że masz 400 klientów do zarządzania pod SCCM.

Zróbmy małą kalkulację. Ile SQL Server będzie Ciebie kosztował (dla uproszczenia przyjmijmy że kupujemy licencje w umowie OPEN, komercyjnej, nie GOV i EDU).

Możesz kupić licencje w wersji SQL Server + CAL

1. Licencje dostępowe CAL do SQL Server (SQLCAL 2008 SNGL OLP C DvcCAL) – 400 licencji – to łącznie koszt około 63 000 Euro.

2. Licencje na SQL Server (SQLSvrStd 2008 SNGL OLP) – 1licencja – to około 900 Euro.

Daje to razem 63 900 Euro – ups!!! – ciut dużo.

Spróbujmy taniej. Kupmy licencję procesorową na SQL Server (zakładam, że SQL chodzi na maszynie 2 procesorowej – 2 procesory fizyczne). Co potrzebujemy?

1. 2 licencje procesorowe (SQLSvrStd 2008 SNGL OLP 1Proc) – to łącznie koszt 11 000 Euro.

2. SQL CAL – niepotrzebne dla licencji procesorowej

No sporo taniej! Przeczytałeś kilka dodatkowych linijek i zaoszczędziłeś ponad 50 000 Euro!

Czy można jednak jeszcze taniej?

W cennikach z licencjami Microsoft znajduje się pozycja SysCtrCnfgMgrSvrwSQL 2007R2 SNGL (inna nazwa produktu to System Center Configuration Manager 2007 R2 z technologią SQL Server 2005), która kosztuje jakieś 1 300 Euro. Zawiera ona licencję nad SCCM i SQL Server pod niego. Ten SQL na szczęście nie wymaga CALi SQL.

I po kilku wierszach dodatkowego czytania zaoszczędziłeś jakieś dodatkowe 10 000 Euro. W sumie wdrożenie wyszło Tobie o ponad 60 000 EURO taniej niż na początku liczono.

Jakie są ograniczenia SQL Server wchodzącego w skład pakietu SysCtrCnfgMgrSvrwSQL 2007R2 SNGL? Zaglądam do dokumentu „Prawa do używania produktów licencjonowanych przez firmę Microsoft, Polski (Polish), Kwiecień 2009” i widzę tam zapis:

Postanowienia licencyjne dla technologii SQL Server 2005. Jeśli posiadana przez Państwa wersja oprogramowania obejmuje technologię SQL Server 2005 (np. oprogramowanie System Center Configuration Manager 2007 R2 z technologią SQL Server 2005, System Center Data Protection Manager 2007, System Center Essentials 2007 z technologią SQL Server 2005, System Center Operations Manager 2007 z technologią SQL Server 2005), mogą Państwo uruchomić w dowolnym czasie jedno wystąpienie tej technologii w jednym fizycznym lub wirtualnym środowisku systemu operacyjnego na jednym serwerze wyłączne w celu wspierania tego oprogramowania. Nie potrzebują Państwo do tego celu licencji CAL na system SQL Server. Mogą Państwo tworzyć i przechowywać dowolną liczbę wystąpień technologii SQL Server na dowolnym swoim serwerze lub nośniku magazynowania danych wyłącznie w celu wykonywania swojego prawa do uruchamiania wystąpienia tej technologii na podstawie dowolnej z posiadanych przez Państwa licencji na oprogramowanie zgodnie z niniejszymi postanowieniami. Mogą Państwo także uruchomić jedno wystąpienie pasywnego klastra pracy awaryjnej w oddzielnym środowisku systemu operacyjnego przeznaczone do tymczasowego użycia. Mogą Państwo uruchomić je na innym serwerze niż licencjonowany.

Czyli dla tej licencji:

· nie trzeba SQL CAL do SQL Server!!!

· można uruchamiać jedno wystąpienie takiego SQL Server (nie więcej),

· SQL Server może być wykorzystywany tylko przez SCCM i nic innego,

· mamy prawo do zrobienia clustra na tym SQL, bez konieczności dokupowania dodatkowych licencji SQL.

Czyli dość małe ograniczenia jak dla 60 000 Euro oszczędności. Fajnie!

Uwaga: podane ceny są tylko cenami szacunkowymi i mogą się różnić w zależności od programu licencyjnego w którym produkty są kupowane

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii SCCM. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „System Center Configuration Manager (SCCM) a SQL Server – można taniej!

 1. Unknown pisze:

  Ale jak w takim razie utworzyć klaster, jeśli mamy zastrzeżenie, że możemy uruchomić tylko jedno wystąpienie takiego serwera?

 2. Sebastian pisze:

  Masz zastrzeżenie że możesz uruchomić jedno wystąpienie pasywne. Niezależnie od tego możesz mieć jedno aktywne.

 3. Unknown pisze:

  To mam jeszcze inne pytanie. Jeśli chce kupić dwie licencje serwerowe na SCCMa to czy wystarczy, że tylko jedna będzie z SQLem?

 4. Sebastian pisze:

  Tak Styrni. Wystarczy, że tylko jedna będzie z SQL

 5. Unknown pisze:

  Czyli rozumiem też, że kupując jedna licencję SCCMa z SQLem to mogę SCCMa zainstalować na jednej maszynie a SQLa na drugiej? 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s