Hyper-V na Windows 2008, wirtualna maszyna z Windows 2003, a jakie CALe?


Coraz częściej spotykam się z firmami, które chcą wdrożyć rozwiązania wirtualizacyjne na Windows 2008 Server (Hyper-V). Firmy te posiadają infrastrukturę funkcjonująca na Windows 2003 (R2) Server i posiadają licencje dostępowe CAL w wersji 2003. Teraz pojawia się u nich nowy serwer – Windows 2008 Server. Według EULA, korzystanie z usług serwera wymaga licencji CAL, w wersji nie niższej, niż wersja serwera z którego usług się korzysta. Czyli mogłoby się wydawać, że postawienie Windows Server 2008 z Hyper-V do celów wirtualizacji powoduje konieczność zakupu licencji CAL w wersji 2008, dla wszystkich użytkowników/urządzeń korzystających z wirtualnych serwerów uruchamianych na Windows 2008. Dla niektórych oznaczałoby to konieczność zakupu np. 400 nowych licencji CAL.

Na szczęście tutaj Microsoft poszedł baaaardzo na rękę swoim klientom. Na stronie http://www.microsoft.com/windowsserver2008/en/us/licensing-overview.aspxznalazłem bardzo ciekawą informację

 

·         Windows Server 2008 CAL Licensing in Virtualized Environments

Windows Server 2008 CALs are not required if you are using Windows Server 2008 solely as a virtualization host. The only exception to this is if you are running Windows Server 2008 virtual machines, which would require Windows Server 2008 CALs. For example, if you deploy Windows Server 2003 virtual machines onto Windows Server 2008, you do not require Windows Server 2008 CALs for your virtual machine users (you will still require CALs for your appropriate WS edition, in this case for Windows Server 2003).

Wynika z tego jasno, że w przypadku, gdy maszyna z Windows 2008 z Hyper-V używana jest tylko do wirtualizacji systemów Windows 2003 lub niższych, nie wymagane są licencje CAL w wersji 2008. Wystarczające są te licencje CAL, które się dotychczas posiadało. Ufffff!!!

Pamiętajcie jednak, nie można tej maszyny z Windows 2008 używać do innych celów niż wirtualizacja!!!

odpoczynek-nad-morzem.pl

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Licencjonowanie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Hyper-V na Windows 2008, wirtualna maszyna z Windows 2003, a jakie CALe?

  1. Robert pisze:

    no Seba w koncu jakis porzadny blog o licencjach 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s