Gdzie mogę znaleźć stare umowy licencyjne (EULA)?


Pamiętam czasy, kiedy na komputerach był zainstalowany np. Office 2002/XP Standard. Produkt ten już dawno nie jest dostępny w sprzedaży detalicznej, ale wciąż jest używany w wielu firmach, na wielu komputerach. Stare produktu jednak często sprawiają problemy. Kupując legalnego BOXa dostałeś/aś pudełko, z naklejonym na nim Certyfikatem Autentyczności (COA – Certificate of Authenticity), w środku była ładna płytka z hologramem, książka (grubszy lub chudszy podręcznik), Umowa licencyjna (EULA – End User License Agreement) Fakturę dokumentującą zakup oprogramowania pewnie gdzieś zakopałeś/aś w księgowości.

Jeżeli których z tych atrybutów legalności nie zaginął, to jesteś szczęściarzem/szczęściarom. Jako jedna z pierwszych pewnie zginęła EULA – kto będzie się przejmował zwykłą karteczką, zadrukowaną z obu stron. Jak masz pozostałe atrybuty legalności nie musisz się jeszcze specjalnie martwić legalnością zainstalowanego oprogramowania. Tylko masz inny problem. Zastawiasz się czy np. możesz zainstalować drugą kopię tego pakietu Office na laptopie. Nie dowiedziesz się tego, jeżeli nie sprawdzisz tego w EULA (albo się mnie nie zapytasz 🙂 ). No dobrze ale skąd wziąć EULA?

Microsoft zgromadził i udostępnił różne wzorce umów BOX i OEM na stronie Microsoft License Software Terms (http://www.microsoft.com/about/legal/useterms/).

No, to teraz możesz pobrać EULA i dowiedzieć się czy Licencja BOX Office XP (2002) standard upoważnia Ciebie do instalacji Office 2002 na drugim komputerze – laptopie.

Ważne:

Umowa licencyjna użytkownika końcowego (EULA) – jest dokumentem określającym prawa jakie nabyłeś/aś w związku z zakupioną licencją. Zawsze towarzyszy on oprogramowaniu, choć w różnej formie. Może mieć np. formę dokumentu drukowanego, lub występować w wersji elektronicznej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Licencjonowanie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s