Jak rozpoznać czy certyfikat autentyczności (COA) dla oprogramowania OEM i MLK jest oryginalny?


Zapewne słyszałeś, że możliwa i legalna jest odsprzedaż oprogramowania (Windows, Office) nabytego jako OEM, pod warunkiem spełnienia pewnych wymogów formalnych zapisanych w umowie licencyjnej użytkownika końcowego (EULA).

Oczywiście zakup oprogramowania „z drugiej ręki” lub ze źródeł które nie są Tobie znane wiąże się z pewnym ryzykiem. Możesz trafić na nieuczciwego sprzedawcę, który będzie sprzedawał Tobie nielegalne oprogramowanie. Ryzyko to możesz bardzo ograniczyć, jeżeli przyjrzysz się tzw. Certyfikatowi Autentyczności (COA – Certificate Of Authenticity) naklejonemu na obudowę komputera, który odkupujesz z wersją OEM i sprawdzisz czy ta naklejka jest oryginalna.

Jak sprawdzić czy Certyfikat Autentyczności nie jest falsyfikatem? Będę o tym pisał w najnowszym newsletterze o licencjonowaniu produktów Microsoft do którego możesz zapiać się na stronach AkademiaLicencjonowania.pl. Newsletter zostanie wysłany 25 marca 2021.

Dodatkowo, szczegółowe zasady odsprzedaży oprogramowania nabytego jako OEM omówione są na kursie z licencjonowania produktów i programów licencyjnych, który możesz nabyć tutaj.

Kupuj kurs bez ryzyka

Wiemy, że robimy to dobrze, dlatego możesz kupić kurs bez ryzyka. Masz możliwość odstąpienie od umowy w ciągu 14 dni od daty zakupienia kursu.

Kod rabatowy

Zapisz się do newlettera aby otrzymać kupon rabatowy na zakup kursu. Ta możliwość wygasa wkrótce.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Licencjonowanie, Software Assets Management. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Jak rozpoznać czy certyfikat autentyczności (COA) dla oprogramowania OEM i MLK jest oryginalny?

  1. Daniel pisze:

    Panie Sebastianie, naciąć można się też z softem kupionym w sklepie „certyfikowanym”, miałem taki przypadek z dwoma kluczami M$-Office 2010, 1x klucz Windows 7 Home Premium. Klucze M$-Office 2010 były w formie karty zdrapki, farba była nienaruszona, karty produktu zafoliowane oryginalnie, to samo z Win 7…

    • Sebastian Wilczewski pisze:

      Niestety, nie można tego wykluczyć. Kiedyś firma Microsoft miała specjalną usługę, gdzie można było poprosić o weryfikację oryginalności danego produktu. Teraz już tego nie widziałem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s