Licencje dostępowe (CAL) “per user” (“na użytkownika”). Kim jest użytkownik?


Licencja dostępowa na użytkownika pozwala danemu (konkretnemu, nazwanemu) użytkownikowi uzyskiwać dostęp do wszystkich serwerów danego rodzaju, w danej wersji (lub wersji poprzedniej) w danej organizacji. Pytanie kim jest użytkownik? Czy jest on utożsamiany z kontem użytkownika, czy może jednak osoba mająca wiele kont (np. administrator który ma konto administracyjne i zwykłego użytkownika) to wciąż jeden użytkownik?

Odpowiedzi na to pytanie poszukajmy w EULA oraz dokumencie PUR.

W PUR mamy zapis:

“Dla każdego urządzenia lub użytkownika uzyskującego w sposób bezpośredni lub pośredni dostęp do wystąpień oprogramowania serwera muszą Państwo uzyskać i przypisać licencję CAL. “

EULA do Windows Server 2003 mówi:

(…) Oprócz licencji na Oprogramowanie Serwera Licencjobiorca musi nabyć Licencję Dostępu Klienta Windows dla każdej indywidualnej osoby („Użytkownika”) lub Urządzenia, uzyskujących dostęp lub używających Oprogramowania Serwera (….)

W tym przypadku użytkownik jest zdefiniowany wprost jako osoba, oznacza to, że nawet jeżeli dana osoba posiada wiele kont użytkownika to potrzebuje jednej licencje dostępowej CAL “na użytkownika”.

W EULA do 2008/2008R2. Nie znajdujemy już takiego jasnego stwierdzenia. Należy jednak przyjąć, że zdefiniowane już pojęcia pozostają nie zmienione, dlatego w dalszym ciągu należy przyjmować, ze osoba to jest użytkownik.

Patrząc na dokument PUR (Prawa do używania produktów udzielane przez Microsoft Licensing, lipiec 2011), widzimy między innymi taki zapis:

a) Zmiana przypisania licencji CAL. Mogą Państwo:

· zmienić na stałe przypisanie licencji CAL na urządzenie z jednego urządzenia na inne urządzenie lub licencji CAL na użytkownika z jednego użytkownika na innego użytkownika lub

· zmienić tymczasowo przypisanie licencji CAL na urządzenie z jednego urządzenia na wypożyczone urządzenie, gdy to pierwsze nie działa, lub licencji CAL na użytkownika na tymczasowego pracownika, gdy użytkownik jest nieobecny.

Z tego wytłuszczonego fragmentu widać, że użytkownik jest utożsamiany z pracownikiem (osobą).

Podsumowując, na podstawie powyższych zapisów umów uważam, że jedna osoba mająca wiele kont (np. administrator który ma konto administracyjne i zwykłego użytkownika) to wymaga jednej licencjo dostępowej CAL.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Licencjonowanie, Software Assets Management. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

10 odpowiedzi na „Licencje dostępowe (CAL) “per user” (“na użytkownika”). Kim jest użytkownik?

 1. Marcin pisze:

  Panie Sebastianie, co w takim razie z kontami dla użytkowników „wirtualnych” – np. wśród użytkowników w Windows Server 2003 Standard mam założone konto na potrzeby programu do backup`u danych. Taki użytkownik rzecz jasna nie pracuje w mojej firmie, ale jest niezbędny do poprawnej archiwizacji danych.
  Czyli firma zatrudnia 10 pracowników, użytkowników na serwerze mam założonych 11 (jeden wirtualny) – czy potrzebuję 11 CAL???

  • swilczew pisze:

   Moim zdaniem w takiej sytuacji nie jest wymagany CAL, gdyż backup jest wykonywane przez administratora (oczywiście nie fizycznie przez niego, lecz w jego imieniu), który pewnie ma swojego CAL

 2. Adrian pisze:

  Witam, jeśli na serverze Windows Server 2008 Standard było przy zakupie już standardowo 5 CALi i mam zainstalowaną na tym serverze bazę danych Firebird. 10 użytkowników ma swoje pliki EXE na swoich komputerach lokalnych, natomiast kolejne 5 osób łączy się terminalowo do servera na którym są pliki EXE aby mogli pracować także na tym samym programie który po uruchomieniu łączy się z bazą danych. W takiej sytuacji muszę dokupować 10 CALi ?

 3. swilczew pisze:

  Adrian, w sytuacji o której pamiętej o konieczności posiadania Remote Desktop Services CAL, gdyz chcesz się łączyć terminalowo do serwera a właśnie Remote Desktop Services CAL to umożliwiają. Z opisu zrozumiałem, że po odpaleniu 10 plików EXE każdy użytkownikw się podłaczy do serwera. W takiej sytuacji będą dla nich wymagane licencje dostepowe CAL.

 4. Pingback: Jakich informacji szukacie ma moim blogu? | Sebastian Wilczewski

 5. Michał pisze:

  Panie Sebastianie,
  Usiłuję prawidłowo oszacować listę potrzebnych licencji w następującym scenariuszu i nie wiem czy dobrze to robię.
  1. Użytkownicy w AD na serwerze Windows (osobna licencja) podpadają pod server CAL. Na potrzeby ćwiczenia, że jest 100 fizycznych użytkowników (czyli 100xCAL per user na serwerze windows).
  2. Rozważam wprowadzenie MS Project Server 2010 do zarządzania projektami. Firma posiada MAPS (w ramach MAPS jest 5xProject 2010 Prof +, jak zrozumiałem, CAL do ProjectServer, Microsoft SharePoint Server 2010 Enterprise + 10x Cal Ent, Microsoft SQL Server 2012 Business Intelligence + 10 SQL Cal, Windows Server 2008 R2 Enterprise1 + 10 x Server CAL).
  Zalożmy, ze 10 uzytkowników bedzie korzystalo z desktopowego MS Projecta do pracy z harmonogramami, reszta uzytkownikow potrzebuje tylko dostepu webowego do PWA m.in. w celu aktualizacji/raportowania zadań/wglądu do raportów. Użytkownicy w PWA mają być pobrani/zsynchronizowani z użytkownikami domeny z AD (to są fizycznie, ci sami użytkownicy).

  Usiłuję wyliczyć liczbę licencji, którą ew. należałoby dokupic. Ilość licencji kalkuluję na razie tak:
  I. Mamy win 2008 R2 server – chcę posadzić osobną instancję servera w tej samej domenie w wirtualnej maszynie. Czy muszę dokupić server CAL per user na tę instancję, czy też bieżące CAL serwerowe używane w domenie załatwia temat koniecznych licencji CAL serwerowych?
  II. mamy Sharepoint + 10 Ent CAL – czy to oznacza, że musze dokupic 90x Sharepoint Enterprise CAL by dac uzytkownikom dostep do usług sharepointa przez przeglądarkę (synchronizacja z AD), czy tez 90xSharepointStdCal + 90xsharepointenterpriseCAL (nie moge rozstrzygnąć, czy trzeba kupic CAL std i czy CalEnt jest upgradem do STD -> albo źle szukam, albo nie mogę się dokopać do informacji)
  III SQL Server + 10 CAL -> czy tu dobrze rozumiem, że przy wykorzystaniu usług na serwerze tak naprawdę nie musze dokupić dodatkowych CAL na dostęp do bazy danych (komunikuje się Sharepoint + ProjServer na wskazanym użytkowniku BD)?
  IV. Sam MS Project Server – jako produkt – x1
  Zapewne NL – czyli 1-49 usr CAL i trzeba dokupić 46 usr CAL dla reszty użytkowników (czy dobrze to rozumiem?)
  + zapewne 5x MS Proj Prof 2010 z MSPRojSrv CAL dla użytkowników edytujących harmonogramy
  -> razem 100xProjSrvCAL.
  Tu pytanie, ponieważ nie mogę samodzielnie znaleźć odpowiedzi: Czy jeżeli firma posiada X produktów serwerowych MS, to jest w stanie uzyskać C-Level (500 punktów) podliczając zakupione już produkty + nowe zakupy w danej puli – w tym wypadku serwerowej?

  Lista potencjalnych zakupów wygląda tak:
  1. 90 x Sharepoint EntCAL
  2. MS ProjServer XXX NL + 46 x ProjServer CAL
  3. 5 x (MS Proj Prof 2010 + ProjSRvCal)

  Czy poprawnie obliczam potrzebne licencje? Sharepoint miałby być wykorzystany do przechowywania m. in project sites z dokumentacją etc. – stąd zakładam jego użycie „przeglądarkowe”. Potem to już kwestia doboru programu licencyjnego, by skalkulować koszty.

 6. Paweł pisze:

  Panie Sebastianie,
  Ile potrzebujemy licencji CAL w następujący przypadku?
  Mianowicie w firmie chcemy postawić dwa serwery. Jeden główny na który będzie linux z bazą postgreSQL i drugi Windows Server 2008. Serwer z Windowsem ma służyć tylko do połączeń terminalowych dla max pięciu pracowników pracujących poza zakładem.
  Adresy IP będą nadawane przez router, a DNS będzie dostawcy internetu. Serwer będzie wpisany w DMZ routera.
  Pozostali pracownicy korzystać będą tylko z zasobów głównego linuksowego serwera i drukarek sieciowych.
  Czy wystarczy 5 CAL „per user”?

 7. Paweł pisze:

  Jeszcze jedno zapominałem dodać. Pracownicy z „zewnątrz” łączą się tylko w celu połączenia się z bazą postgreSQL

 8. swilczew pisze:

  Jeżeli te 5 osób pracujące poza zakładem to będą konkretne, nazwane osoby, to wystarczy 5 użytkowników „per user” Proszę pamiętać o konieczności nabyci CAL do Windows Server oraz do Remote Desktop Services (RDS CAL). Zakładam, że to nie serwer Windows udostępnia drukarki i nikt więcej nie korzysta z usług serwera.

 9. Grzesiek pisze:

  Witam Panie Sebastianie
  Chce w firmie postawić windows 8, 12 lub 16 serwer na którym będzie AD
  użytkowników w domenie będzie ok 160.
  Na serwerze będą tylko i wyłącznie udziały sieciowe (kilka udziałów ) i do nich będą mieć dostep w zalezności od potrzeby użytkownicy.
  Moje pytanie jest następujące czy wersja Windows Serwera może być obojetna (standard, enterprise) itp. oraz czy musze zakupić 160 cali do tego?
  Z góry uprzejmie dziekuje za wszelkie udzielone informacje

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s