Licencjonowanie SharePoint Server 2013 dla użytkowników zewnętrznych


sharepointFirmy i organizacje mogą udostępnią witryny tworzone na SharePoint, użytkownikom spoza własnej organizacji. W przypadku SharePoint 2010 wymagane było zakupienie licencji SharePoint for Internet Sites, dla każdego serwera SharePoint, który był udostępniany użytkownikom zewnętrznym. Pociągało to za sobą dodatkowe koszty.

Dla SharePoint 2013 zasady te uległy zmianie i licencje “ … for Internet Sites” nie jest już wymagana. Nabywca licencji na serwer SharePoint 2013 już w cenie samego serwera uzyskuje prawo do wspólnej pracy z użytkownikami zewnętrznymi.

W dokumencie “Prawa do używania produktów licencjonowanych przez firmę Microsoft”, mamy następujący zapis:

Zwolnienie z obowiązku posiadania Licencji CAL dla użytkowników uzyskujących dostęp do opublikowanych treści

Licencje CAL nie są wymagane w przypadku uzyskiwania dostępu do treści, informacji i aplikacji, które publikują Państwo za pośrednictwem Internetu (tj. bez ograniczenia do sieci Intranet lub Extranet).

 

Oznacza to, że dla treści, informacji i aplikacji publikowanych w Internecie nie są wymagane licencji dostępowe CAL do SharePoint, nie istnieje również dla tej wersji licencja SharePoint for Internet Sites.

Należy jednak pamiętać o tym, że sam SharePoint korzysta z SQL Server oraz Windows Server, dla których to serwerów należy zapewnić odpowiednie licencje.

Chcesz wiedzieć więcej. Sprawdź poniższe łącza:

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Licencjonowanie, MOSS, Software Assets Management. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Licencjonowanie SharePoint Server 2013 dla użytkowników zewnętrznych

  1. Witam, mam jedno pytanie, czy w scenariuszu kiedy mam serwer z SP2013 Foundation i odpalone witryny dla zautentykowanych i zautoryzowanych użytkowników zewnętrznych to czy (przy założeniu że mam licencje SQL na core) bazą tożsamości tych userów może być moje AD? Czyli czy będę mógł założyć dla nich konta w moim AD i wpuszczać ich na moje witryny, bez ponoszenia kosztów CAL? Czy muszę sobie radzić kontami z jakiegoś SQL, LDAP (jeśli to możliwe?), albo sfederowanej domeny tych użytkowników (a co jeśli nie mają swojej domeny bo to osoby prywatne lub dostawcy/klienci z wielu różnych firm?).

    • Sebastian Wilczewski pisze:

      W opisanej sytucji dochodzi do korzystania z usług serwera Windows, a użytkownik jest rozróżniany (nie ma znaczenia czy to rozróżnianie jest realizowane przez SQL czy Windows Server). Oznacza to, że niezależnie od tego czy autentykacja jest realizowana przez serwer Windows czy SQL, wymagane w tej sytuacji bedą licencje CAL. Ewentualnie licencja External Connector dla Windows Server może okazać się bardziej optymalna cenowo.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s