Szkolenia z licencjonowania dla deweloperów prawie na półmetku


channel9Na stronach Microsoft Channel 9 ukazuje się w odcinkach cykl szkoleń z licencjonowania dla deweloperów. Ukazało się już 7 odcinków, a więc jesteśmy już prawie na półmetku. Każdemu nagraniu wideo towarzyszy artykuł powiązany z nagraniem. Gorąco zachęcam do zapoznania się z nagraniami i artykułami, tym bardziej, że to pierwsze tak obszerne opracowanie w języku polskim dotyczące licencjonowania produktów deweloperskich.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Licencjonowanie, Software Assets Management. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Szkolenia z licencjonowania dla deweloperów prawie na półmetku

 1. P. Rybak pisze:

  Dalej czytam Pana serię artykułów z zakresu licencjonowania i nasunęła mi się pewna myśl odnośnie stwierdzenia: „oprogramowanie przeznaczone jest do celów wytwarzania oprogramowania – licencje dostępne w ramach subskrypcji MSDN mogą być wykorzystywane tylko w celach wytwarzania oprogramowania, a nie do codziennej pracy produkcyjnej,” (artykuł Subskrypcje MSDN).
  Co oznacza stwierdzenie „tylko w celach wytwarzania oprogramowania”? Czy mając jeden z systemów z rodziny Windows mogę go używać jako systemu bazowego do swojej codziennej pracy, którą jest wytwarzanie oprogramowania ale korzystam też z niego aby np. załatwiać różne sprawy firmowe (poczta związania z procesem wytwarzania oprogramowania ale i nie tylko, komunikatory itp.)? W przypadku oprogramowania serwerowego to stwierdzenie jest raczej jasne jednak w przypadku OSów wydaje mi się być trochę „płynne”.

  Plus wydaje mi się, że jest parę nieścisłości:
  – przepisywanie subskrypcji jest możliwe częściej niż 90 dni w przypadku umów grupowych np. Open. Można przepisywać subskrypcje po 30 dniach (dodatkowo w zależności od umowy można dowolnie modyfikować subskrybentów).
  – „możliwość korzystania z wybranych aplikacji do celów produkcyjnych”, produkty z rodziny Office można wykorzystywać w celach produkcyjnych jeśli posiada się subskrypcję na poziomie Premium bądź wyżej (http://msdn.microsoft.com/en-us/subscriptions/cc150618.aspx)

  Ponownie stwierdzę – bardzo dobra seria artykułów. Oby było takich więcej z szerszej gamy produktów :).

  • swilczew pisze:

   Dziękuję za uwagi. Opisany sposób korzystania z systemu oepracyjnego nie jest dozwolony. Do tego należy nabyć „zwykłą” licencje na system operacyjny.

   Co do celów wytworzania, to są one zdefiniowane nastepująco:„Licencjonowani użytkownicy mogą instalować oprogramowanie i korzystać z oprogramowania na dowolnej liczbie urządzeń w celu projektowania, opracowywania, testowania i demonstrowania Państwa programów. Nie wolno Państwu korzystać z tego oprogramowania w środowisku produkcyjnym.” (PUR z kwietnia 2012, strona 93).

   Informacja o 90 dniach, wynika wprost z dokumentu PUR (w wersji z kwietnia 2012 zapisa ten jest na stronie 11). Mamy tam zapis:
   W przypadku większości licencji można zmienić ich przypisanie z jednego urządzenia lub użytkownika na inne urządzenie lub innego użytkownika. Poniżej przedstawiono ogólne zasady regulujące kwestię zmiany przypisania licencji oraz szczególne zasady dotyczące określonych produktów i typów licencji.
   OGRANICZENIA DOTYCZĄCE ZMIANY PRZYPISANIA LICENCJI
   Nie wolno zmieniać przypisania:
   • licencji krótkoterminowo (tj. wcześniej niż po upływie 90 dni od ostatniej zmiany);
   • licencji na komputerowy system operacyjny Windows;
   • licencji Rental Rights do pakietu Office lub systemu Windows;
   • pakietu Software Assurance oddzielnie od podstawowej licencji.
   ZASTRZEŻENIE DOTYCZĄCE ZMIANY PRZYPISANIA LICENCJI
   W każdym przypadku zmiany przypisania licencji z jednego urządzenia lub użytkownika na inne urządzenie lub innego użytkownika najpierw należy usunąć oprogramowanie odpowiednio z takiego poprzedniego urządzenia lub z urządzenia poprzedniego użytkownika albo zablokować poprzednie urządzenie bądź urządzenie poprzedniego użytkownika w taki sposób, aby nie można było uzyskiwać za ich pośrednictwem dostępu do oprogramowania.

   Co do produktów rodziny Office to zgadzam się w 100%. Omówione to zostało w innym artykule

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s