Jak jest licencjonowany SQL Server Developer Edition.


 

Kolejne pytanie licencyjne z życia wzięte. Tym razem dotyczące SQL Server Developer Edition

Otrzymałem następujące pytanie:

“Zamierzamy zakupić SQL w wersji Developer czy wystarczy jedna licencja dla całego zespołu – utworzone zostanie centralne środowisko testowe. Czy raczej każdy powinien mieć wersję developerską na stacji roboczej ? Czy wersja SQL 2008 R2 Developer uprawnia do zainstalowania wcześniejszych wersji SQL np. 2005 ?”

Moja odpowiedź, dotyczące tego oprogramowania SQL Server Developer Edition nabytego w umowach grupowych jest następująca.

Zgodnie z dokumentem PUR:

• Aby korzystać z oprogramowania objętego licencją, muszą Państwo przypisać tę licencję do jednego użytkownika. W ramach tej licencji użytkownik uzyskuje status „licencjonowanego użytkownika”. Mogą Państwo przypisać inne licencje innym użytkownikom.

• Mogą Państwo zainstalować oprogramowanie i zezwolić Państwa licencjonowanym użytkownikom na korzystanie z jego kopii do projektowania, opracowywania, testowania i demonstrowania Państwa programów. Nie wolno Państwu korzystać z tego oprogramowania w środowisku produkcyjnym.

Czyli licencja jest dla jednej osoby, a nie całego zespołu. Jeden użytkownik może zainstalować oprogramowanie na wielu stacjach.

Dalej jednakże jest zapis:

SQL Server 2008 R2 Developer

Demonstrowanie. Oprócz licencjonowanego użytkownika każda osoba, która ma dostęp do Państwa wewnętrznej sieci, może zainstalować kopie oprogramowania i używać ich w celu zademonstrowania działania Państwa programów w połączeniu z oprogramowaniem.

Czyli inni deweloperzy nie mogą korzystać z tej jednej licencji, jednakże użytkownicy mogą się podłączać do SQL Developer Edition celem demonstrowania działania stworzonego rozwiązania.

Zgodnie z ogólnymi prawami umów grupowych można używać poprzedniej wersji oprogramowania.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Licencjonowanie, Software Assets Management. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Jak jest licencjonowany SQL Server Developer Edition.

 1. Marek pisze:

  Witam
  Mamy następującą sytuację:
  – kilku naszych pracowników po części zajmuje się wdrażaniem u klientów oprogramowania zewnętrznego (stworzonego przez firmę zewnętrzną) współpracującego z bazą MS SQL,
  – po części pisaniem / rozwijaniem naszych własnych aplikacji współpracujących z bazą MS SQL,
  – często występuje również potrzeba testowania nowych wersji programów oraz diagnozowania problemów występujących u klientów na kopiach baz produkcyjnych (uzyskanych oczywiście za zgodą klientów),

  i teraz moje pytania:
  1 Czy do opisanych wyżej zastosowań mogą być przez naszych pracowników używane licencja SQL Developer Edition w liczbie odpowiadającej ilości tych pracowników (przypisane do konkretnych użytkowników)?
  2. Czy w/w osoby mogą używać wspólnego serwera Win2012 z zainstalowanym SQL Srv , czy każdy musi mieć oddzielną instalację np. na swoim laptopie ?
  3. Czy w/w osoby mogą korzystać z wielu instancji SQL Srv w różnych wersjach (2005, 2008, 2008R2, 2012), gdyż kopie baz klientów pochodzą z różnych wersji SQL Srv ?

  pozdrawiam
  Marek

  • Sebastian Wilczewski pisze:

   Ad 1.
   Zgodnie z następującym zapisem z dokumentu PUR, jest to dopuszczalne:

   „Licencjonowany Użytkownik może używać oprogramowania na potrzeby oceny oraz do projektowania, opracowywania, testowania i demonstrowania Państwa programów. Te prawa obejmują używanie oprogramowania do symulowania środowiska użytkownika końcowego w celu diagnozowania problemów związanych z Państwa programami.
   Licencja na oprogramowanie nie obejmuje korzystania z tego oprogramowania w środowisku produkcyjnym.”

   Warto jednak zauważyć, że diagnozowanie problemów może dotyczyć własnego oprogramowania, a nie cudzego.

   Ad 2. Tak.

   Ad 3. Tak. Biorąc pod uwagę następujący zapis PUR

   Każdy Licencjonowany Użytkownik może uruchamiać nieograniczoną liczbę kopii oprogramowania i dowolnej starszej wersji na dowolnym urządzeniu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s