Zdalne podłączanie się przez wielu użytkowników jednocześnie do jednej stacji roboczej z systemem Windows XP Professional


Kolejne pytanie, jakie otrzymałem od czytelników mojego bloga.

W naszej instytucji posiadamy 3 stanowiska, które odpowiedzialne są za odczyt danych ze specjalistycznych sterowników. Dane prezentowane są w programie w postaci wykresów itd. Do komputerów, które podłączone są ze sterownikami łączą się użytkownicy za pośrednictwem darmowych aplikacji VNC i bardzo często oglądają ten sam program równocześnie (nie jako sesje terminalowe, tylko w tym samym czasie oglądają ten sam program, jeśli ktoś poruszy wskaźnikiem myszy wszyscy to widzą). Komputery, które łączą przez VNC posiadają różne systemy operacyjne – Windows XP Home, Windows XP Pro, Vista Business oraz Windows 7. Wszystkie systemy zarówno na komputerach łączących się jak i tych, na których zainstalowana jest aplikacja posiadają systemy operacyjne OEM.

Czy takie postępowanie jest zgodne z licencją Windows XP Professional?

Dodam, że producent oprogramowania do odczytu danych ze sterowników nie ma zastrzeżeń do takiego dostępu. Czy jeśli taka praktyka jest nie zgodna z postanowieniami licencji, to czy w momencie, kiedy użytkownicy łączący się przez VNC zdalnie z programem nie mieliby dostępu do funkcji systemu operacyjnego (widzą tylko program i nie mogą się dostać np. do menu start itd.) zmieniło by to w jakikolwiek sposób sytuację?

vnc

Do odpowiedzi skorzystałem z wzorca umowy na system operacyjny Windows XP Professional pobranej z tej witryny http://www.microsoft.com/About/Legal/EN/US/IntellectualProperty/UseTerms/Default.aspx

Znajduje się tam następujący zapis:

1.5 Pulpit zdalny/Pomoc zdalna/NetMeeting. OPROGRAMOWANIE zawiera technologie Pulpitu zdalnego (Remote Desktop), Pomocy zdalnej (Remote Assistance) i NetMeeting, które pozwalają na uzyskiwanie dostępu do OPROGRAMOWANIA lub do aplikacji zainstalowanych na KOMPUTERZE (zwanym czasami urządzeniem hosta) zdalnie z innego Urządzenia. Licencjobiorca może używać funkcji Pulpitu zdalnego OPROGRAMOWANIA (lub innego oprogramowania udostępniającego podobną funkcję w podobnym celu) w celu uzyskiwania dostępu do Sesji KOMPUTERA z każdego Urządzenia, pod warunkiem, że Licencjobiorca nabędzie dla tego Urządzenia oddzielną licencję na OPROGRAMOWANIE. Jako wyjątek od tej reguły, osoba będąca pojedynczym, głównym użytkownikiem KOMPUTERA może uzyskiwać dostęp do Sesji KOMPUTERA z każdego urządzenia bez nabywania dla niego dodatkowej licencji na OPROGRAMOWANIE.

Gdy Licencjobiorca używa funkcji Pomocy zdalnej lub NetMeeting (lub innego oprogramowania udostępniającego podobne funkcje w podobnym celu), wówczas może dzielić Sesję wspólnie z innymi użytkownikami bez żadnego ograniczenia liczby połączeń z Urządzeniami i bez nabywania dodatkowych licencji na OPROGRAMOWANIE. W odniesieniu do aplikacji Microsoft oraz aplikacji niebędących produktami Microsoft, Licencjobiorca powinien zapoznać się z towarzyszącymi im umowami licencyjnymi lub skontaktować się z odpowiednim licencjodawcą, aby ustalić, czy używanie danego oprogramowania z technologią Pulpitu zdalnego, Pomocy zdalnej lub NetMeeting jest dozwolone bez dodatkowej licencji. Z wyjątkiem innych zezwoleń dotyczących funkcji NetMeeting i Pomocy zdalnej opisanych powyżej, licencja na OPROGRAMOWANIE nie może być współużywana ani używana jednocześnie na różnych komputerach, takich jak stacje robocze, terminale lub inne urządzenia.

 

Czyli, biorąc pod uwagę wytłuszczone fragmenty umowy licencyjnej, opisany przez pytającą osobę scenariusz nie jest dopuszczalny, gdyż oprogramowanie w opisanym scenariuszu jest współużywanie, na co nie zezwala umowa licencyjna. Współużytkowanie jest dopuszczalne tylko przy pomocy funkcji NetMeeting i Pomocy zdalnej, a nie Pulpity zdalnego.

Blokada możliwości korzystania z menu start, nie zmienia sytuacji, gdyż dalej będziemy mieli do czynienia z współużytkowaniem oprogramowanie (systemu operacyjnego).

Ten wpis został opublikowany w kategorii Licencjonowanie, Software Assets Management. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Zdalne podłączanie się przez wielu użytkowników jednocześnie do jednej stacji roboczej z systemem Windows XP Professional

 1. autor pisze:

  wyrocznią nie jestem, ale pozwolę sobie zupełnie nie zgodzic się z taką interpretacją, ponieważ moja interpretacja poniższego tekstu:
  „Licencjobiorca może używać funkcji Pulpitu zdalnego OPROGRAMOWANIA (lub innego oprogramowania udostępniającego podobną funkcję w podobnym celu) w celu uzyskiwania dostępu do Sesji KOMPUTERA z każdego Urządzenia, pod warunkiem, że Licencjobiorca nabędzie dla tego Urządzenia oddzielną licencję na OPROGRAMOWANIE.” – jest następująca:
  KOMPUTER – stacja robocza występująca w zapytaniu
  urządzenia – komputery łaczące się – przecież każdy z nich posiada odrębna licencję oem,
  ot tyle, tak na mój chłopski rozum, poza tym, że w ogóle takich zapisów nie znajduję pod wskazanym adresem,

  • swilczew pisze:

   Tomasz, zwróć uwagę, że w pytamniu nie chodzi o możliwośc korzystania z funkcji pulpitu zdalnego, lecz o współdzielenie sesji, a w EULA jest to zabronione, z wyjątkiem sytuacji opisanej poniżej

   „Z wyjątkiem innych zezwoleń dotyczących funkcji NetMeeting i Pomocy zdalnej opisanych powyżej, licencja na OPROGRAMOWANIE nie może być współużywana ani używana jednocześnie na różnych komputerach, takich jak stacje robocze, terminale lub inne urządzenia.”

   • autor pisze:

    mea culpa, współużywanie słowo klucz w tym przypadku, jak wiele rzeczy się pod nim jeszcze kryje, dziękuję za szybką odpowiedź, pozdrawiam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s