Scenariusze licencyjne z licencją External Connector do Windows Server


Kolejne zapytanie “z życia wzięte” jakie otrzymałem. Przedstawiam je poniżej wraz z odpowiedzią.

Sytuacja pytającego jest następująca.

“Otóż mam 1 serwer fizyczny, na którym zainstalowane mam 4 wirtualne serwery w ramach licencji Windows Server 2008R2 Enterprise (1+4) Chciałbym uruchomić system dla klientów, dzięki, któremu będą mieli oni dostęp do swoich danych, faktur, komunikatów itd. Rozważam dwa scenariusze:

Scenariusz 1. Na jednej z wirtualnych maszyn uruchomiony będzie system połączony z bazą MS SQL Server 2008R2 Standard zainstalowaną na drugiej wirtualnej maszynie (Obie wirtualne maszyny z systemem Win Srv 2008R2 Ent.)

2

Scenariusz 2. System i baza SQL Server 2008R2 Standard są zainstalowane na jednej maszynie wirtualnej.

1

SQL licencjonowany per procesor w obu wariantach.

Klienci dostając się do systemu uwierzytelniają się indywidualnymi loginami i hasłami. Klientów jest teraz około 150, docelowo może ich być znacznie więcej.

I teraz pytanie:

1. Czy w scenariuszu 1 potrzebuję dwie licencje External Connector dla Windows Server, a w scenariuszu 2 jedną licencję External Connector?

2. Czy External Connector licencjonowany jest na serwer fizyczny czy może dla każdego wystąpienia oprogramowania, w którym realizowane są połączenia zewnętrzne dla kontrahentów wymagana jest osobna licencja External Connector?”

Moja odpowiedź jest następując (odpowiadając na pytanie posiłkowałem się dokumentem Prawa do używania produktów udzielane przez Microsoft Licensing, Wersja Polska, Lipiec 2011). Na stronie 42 mamy zapis:

Licencje External Connector. Każdą uzyskaną licencję External Connector muszą Państwo przypisać do serwera objętego licencją na uruchamianie co najmniej jednego wystąpienia oprogramowania serwera. Partycja sprzętowa lub dysk typu blade są uznawane za oddzielne serwery. Każda uzyskana przez Państwa licencja External Connector przypisana do serwera umożliwia dowolnej liczbie użytkowników zewnętrznych uzyskiwanie dostępu do wystąpień oprogramowania serwera na tym serwerze. Dla tych użytkowników nie są potrzebne licencje CAL.

„Użytkownicy zewnętrzni” są to użytkownicy, którzy nie są:

(i) pracownikami Państwa ani Państwa podmiotów stowarzyszonych ani

(ii) kontrahentami świadczącymi swe usługi na miejscu u Państwa lub Państwa podmiotów stowarzyszonych lub przedstawicielami Państwa lub Państwa podmiotów stowarzyszonych.

Licencje External Connector nie są potrzebne w odniesieniu do użytkowników zewnętrznych, którzy uzyskują dostęp do wystąpień oprogramowania serwera wyłącznie za pośrednictwem Internetu i nie podlegają wówczas przeprowadzanej przez to oprogramowanie procedurze uwierzytelniania lub innego rodzaju procedurze identyfikowania tożsamości.

Czyli odpowiadając wprost na pytania:

Ad 1. Jeżeli w scenariuszu 1 każda maszyna jest na osobnej maszynie typu blade lub użyto partycji sprzętowej to potrzebne są dwie (2) licencje External Connector, a w scenariuszy drugim jedna (1) licencja External Connector. Jeżeli jednak nie są to osobne maszyny fizyczne lub typu blade lub nie użyto partycji sprzętowej to w obu scenariuszach jedna (1) licencja External Connector jest wystarczająca.

Ad 2. Licencja External connector jest licencjonowana na zgodnie z wytłuszczonym fragmentem dokumentu PUR na serwer fizyczny, jednakże należy zauważyć, że partycja sprzętowa lub dysk typu blade są uznawane za oddzielne serwery i wymagają zakupu dodatkowej licencji External Connector.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Licencjonowanie, Software Assets Management. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Scenariusze licencyjne z licencją External Connector do Windows Server

  1. Pingback: Jakich informacji szukacie ma moim blogu? | Sebastian Wilczewski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s