Licencje Gov dla szpitali. Sytuacja licencyjna po komercjalizacji szpitali.


Niedawno otrzymałem ciekawe zapytanie dotyczące licencjonowania produktów zakupionych w umowie OPEN Gov. Sytuacja przedstawia się następująco

„Szpital chce zakupić licencję grupową OPEN GOV (jest to jednostka publiczna).Być może w ciągu 2-3 lat nastąpi prywatyzacja szpitala. Czy w po sprywatyzowaniu szpital będzie mógł nadal używać oprogramowania, na które licencje zostały zakupione w ramach programu Open Gov? Czy istnieje jakieś przejście z umowy OPEN Gov na umowę OPEN kierowaną dla instytucji komercyjnych”

Z cała pewnością w tej chwili szpital ma prawo do korzystania z umowy OPEN GOV, gdyż jest on uprawnionym podmiotem rządowym. Aby to potwierdzić warto pobrać dokument “Przyjęta przez Microsoft definicja uprawnionych podmiotów rządowych (EMEA)”.  Mamy tam między innymi zapis:

(…) „Podmiot uprawniony” oznacza dowolną organizację non profit należącą do jednej z poniższych kategorii:

(…)

E. Służba zdrowia

Wszelkie organizacje/instytucje rządowe świadczące usługi w zakresie ochrony zdrowia i ubezpieczeń, rozstrzygające w sprawach polityki zdrowotnej lub ustanawiające przepisy dotyczące ochrony zdrowia na szczeblu krajowym, finansujące usługi w zakresie ochrony i ubezpieczeń lub odgrywające rolę regulacyjną w przypadku takich usług.

(…)

Po komercjalizacji instytucja taka traci status podmiotu uprawnionego, nie będzie więc uprawniona do zakupu tego typu licencji. Po przekształceniu jej w jednostkę komercyjną, konieczne będzie zakupienie licencji dla nowo powstałego podmiotu w “klasycznej” umowie OPEN. Nie ma jednak sposobu na zakupienie licencji transferującej licencje Gov dla klasycznej umowy OPEN. Czyli konieczny będzie zakup licencji od nowa.

Przykładowa cena Office Professional Plus 2010 w umowie OPEN to około 475 Euro, a w umowie OPEN Gov to około 365 Euro

Ten wpis został opublikowany w kategorii Licencjonowanie, Software Assets Management. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „Licencje Gov dla szpitali. Sytuacja licencyjna po komercjalizacji szpitali.

 1. ToB pisze:

  Krótki i konkretny artykuł.

  Zastanawiam się, czy Miejskie Zakłady Komunikacji (zakład budżetowy) również mogą korzystać z licencji typu Gov. Co o tym sądzicie?

  Być może autor artykułu będzie mógł się wypowiedzieć?

  • swilczew pisze:

   ToB w artykule podana jest „“Przyjęta przez Microsoft definicja uprawnionych podmiotów rządowych (EMEA)”. Codo zasady MZK podelga pod umowę Gov

   • ToB pisze:

    Dziękuję za odpowiedź. Tylko czy aby na pewno tak jest? Organizacja, która należy do jednej z kategorii ujętych w tym dokumencie musi również spełnić dodatkowe kryteria oceny (są tam 3 pytania). W tym np. czy przychody/zyski zasilają wyłącznie skarb państwa (czy trafiają także do prywatnych udziałowców/akcjonariuszy)? MZK zasila Urząd Miasta. Rodzi się pytanie, czy skarb miasta należy rozumieć jako skarb państwa? Odpowiedzi na pozostałe 2 pytania również w sposób bezpośredni nie potwierdzają tego kryterium. Czy miał Pan już doświadczenie w tej sprawie na przykładzie podmiotu jakim jest MZK?

   • swilczew pisze:

    Tak, zgodnie z moim doświadczeniem podmit jakim jest MZK podlegały pod GOV

 2. ToB pisze:

  Dziękuję za odpowiedź i pomoc.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s