Czy licencje CAL kupione z serwerem są licencjami typu “per user”, czy “per device?


Kupując licencje na serwer (np. Windows Server 2008, lub SBS) jako licencje OEM można je kupić z pakiem wbudowanych licencji CAL (na opakowaniu mamy wtedy dopisek np. “zawiera 5 licencji dostępowych”). Ponieważ Microsoft rozróżnia licencje “per user” i “per device” rodzi się oczywiste pytanie czy te licencje w pakiecie są “per user” czy “per device”?

Odpowiedź jest następująca – jaki jest to rodzaj licencji zależy tylko od decyzji firmy jaka ten produkt zakupiła. Dobre praktyki mówią, że decyzja o wyborze typu licencji powinna być udokumentowana, natomiast umowa licencyjna wprost nie narzuca takiego obowiązku.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Licencjonowanie, Software Assets Management. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

12 odpowiedzi na „Czy licencje CAL kupione z serwerem są licencjami typu “per user”, czy “per device?

 1. Przemek pisze:

  „Kupując licencje na serwer”. A co z licencjami dokupionymi? W innej firmie mam 5 CALek wraz z serwerem plus 4x 5 CAL dodatkowe. W opisie serwera mam 25 licencji, maks wykorzystane 20. Komputerów jest więcej, ale nie wszystkie pracują w domenie. Jak dobrze rozumiem, każde urządzenie lub użytkownik korzystający z zasobu serwera w sposób uwierzytelniony MUSI mieć CALkę, więc to znaczy że muszę dokupić CALki na pozostałe stanowiska? Jeżeli tak to czemu serwer (SBS2003STD) wykazuje tylko 20 użytych licencji z 25 dostępnych?

  • swilczew pisze:

   Przemek niapisałeś „każde urządzenie lub użytkownik korzystający z zasobu serwera w sposób uwierzytelniony MUSI mieć CALkę”. Nie jest to zgodne z EULA. Potrzebujesz CAL dla użytkowników korzystających z usług serwera (nie ważne, czy są uwierzytelnieni czy nie). W jednym z postów podałem sytuację kiedy CAL nie jest potrzebny.

   Co do sedna pytania. Używasz User CAL czy Device CAL? Ilu masz użytkowników?

 2. Przemek pisze:

  Z tymi CALkami to jest dość dziwna sprawa. Użytkownik „korzystający z zasobów serwera” poprzez sieć lokalną musi mieć CALkę ale ten sam użytkownik robiący to samo spoza sieci lokalnej już jej nie potrzebuje [jeżeli kupiliśmy EC]. Co prawda External Connector kosztuje 10k$ więc opłaca się dopiero przy powyżej ~400 userach, więc „pomińmy” ten rodzaj licencji. Co do uwierzytelnienia przez Internet bez potrzeby CAL to, jak widać, wychodzi całkiem drogo.

  Pytasz się mnie o to jakich CALek używam. Infolinia M$ powiedziała, że tą informację zobaczę na fakturach zakupu CALek, więc postaram się to wyciągnąć z księgowości w przyszłym tygodniu [chyba, że da radę jutro].

  • swilczew pisze:

   Przemek, nie jest prawdą, że jak piszesz użytkownik „poprzez sieć lokalną musi mieć CALkę ale ten sam użytkownik robiący to samo spoza sieci lokalnej już jej nie potrzebuje”. Jeżeli raz podłączam się lokalnie a raz „ze świata” to potrzebuje CALa. Zgodnie z cytowaną na blogu umową licencyjną.

   „Licencje dostępu klienta nie są wymagane dla użytkowników ani urządzeń uzyskujących dostęp do wystąpień oprogramowania serwera wyłącznie przez Internet bez uwierzytelniania ani innego indywidualnego identyfikowania przez oprogramowanie serwera lub za pomocą innych metod”

   Zwróć uwagę na zapis wyłącznie przez Internet

   Nie jest też prawdą że External Connector kosztuje 10k$. Kosztuje ona jakieś 8 500 PLN (sprawdź na przykład tutaj http://www.gral.pl/konfiguratormolp.php), czyli opłaca się przy jakich 85 użytkownikach, a nie 400.

   Nie jestem pewien, czy na fakturze będa informacje jaki typ CAL kupiłeś. Większość sprzedawców takie informacje umieszczcza na fakturze, ale to nie jest ich obowiązek. Ciebie zobowiązuje to co masz napisane w potwierdzeniu licencji. Jeżeli kupowałeś licencje w umowie OPEN to moze sprawdzić typ licencji na witrynie VLSC.

 3. Pingback: Jakich informacji szukacie ma moim blogu? | Sebastian Wilczewski

 4. Tomasz pisze:

  Witam. Na Windows Server 2012 Standard mam uruchomiony program pracujący na bazie danych. Z tego programu przez Internet będzie korzystało paru użytkowników. Nie będą mieli oni ani konta lokalnego na tym serwerze ani domenowego. Natomiast będą mieli konto w tym programie. Czy na tych użytkowników muszę kupić licencję CAL?

  • Sebastian Wilczewski pisze:

   Tak, gdyż będą oni rozróżniania (nie ma znaczenia, czy rozróżnianie odbywa się na poziomie Windows Server czy aplikacji osadzonej na Windows Server)

   • Tomasz pisze:

    Dziękuję za odpowiedź.
    A czy ta wersja: „Microsoft Windows Server 2012 R2 Standard PL 64-bit 2CPU/2VM DVD OEM (P73-06172)” ma w standardzie 5 CALi? Czy jeśli z aplikacji będzie korzystać 5 użytkowników to od razu prócz tej licencji muszę dokupić 5 CAL?

   • Sebastian Wilczewski pisze:

    Z opisu wynika, że ta wersja nie ma wbudowanych 5 CALi.

   • Tomasz pisze:

    Szukałem oferty i znalazłem z tego sklepu:
    http://www.alsen.pl/sprzet-komputerowy/oprogramowanie/oprogramowanie-serwerowe/microsoft-oem-windows-svr-std-2012-r2-x64-pl-2cpu-2vm-p73-06172

    Można tam wyczytać:
    „w przypadku uruchamiania Windows Server 2012 Standard jako serwera aplikacji WEB-owych licencje dostępowe CAL nie są wymagane”

    Wprowadzają w błąd? Czy aplikacje webowe, nawet z rozróżnianiem użytkowników, są zwolnione z CAL?

   • Sebastian Wilczewski pisze:

    Przepraszam, poprzednio nie zauważyłem że mówimy o wersji 2012. Faktycznie od wersji 2012 mamy w umowie zapis „Licencje CAL nie są wymagane dla dowolnego użytkownika lub urządzenia uzyskującego dostęp do obciążeń sieci Web.”

 5. PiotrPB pisze:

  Witam,
  mam taki podobny przypadek. Jeśli mam Windowsa Serwer 2012 Standard 40 CAL User + SQL 2016 z 14 CAL USER to w jaki sposób skonfigurować serwer jeśli jest to serwer pod program ERP. W jaki sposób zarejestrować CAL dla serwera? Jak dla SQL. Miałem do czynienia tylko z CAL RDS i to jest trochę inna sprawa. Dzięki za odpowiedź.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s