Windows 7 Professional OEM, wirtualizacja, downgrade


Do napisania tego artykułu zainspirował mnie Piotr Kawczyński swoim komentarzem do tego artykułu. Dodatkowo z Piotrem korespondowałem na ten temat mailowo (Piotr dziękuję za zwrócenie uwagi na zapisy w EULA które pominąłem).

Pytanie jest takie: Czy po skorzystaniu z prawa do downgrade dla Windows 7 Professional OEM (downgrade do Windows XP) mam prawo do zwirtualizowania tego Windows XP Pro.

Odpowiedź moim zdaniem jest taka: Tak ma prawo do zwirtualizowania tego Windows XP Pro.

Uzasadnienie: Zgodnie z EULA do Windows 7 Professional OEM można go zwirtualizować. Świadczy o tym zapis:

d. Korzystanie z technologii wirtualizacji. Zamiast korzystać z oprogramowania bezpośrednio na licencjonowanym komputerze Licencjobiorca może korzystać z oprogramowania zainstalowanego na licencjonowanym komputerze w ramach jednego wirtualnego (lub emulowanego w inny sposób) systemu sprzętowego. W środowisku zwirtualizowanym treść chroniona za pomocą technologii zarządzania prawami dostępu do treści cyfrowych, technologii BitLocker lub dowolnej technologii pełnego szyfrowania twardego dysku może nie być tak zabezpieczona, jak taka sama treść używana w środowisku innym niż zwirtualizowane. Należy przestrzegać wszystkich krajowych i międzynarodowych przepisów mających zastosowanie do treści chronionych.

Czyli wirtualizacja dla Windows 7 Professional OEM jest wprost dozwolona w EULA.

Dlaczego uważam, że można więc zwirtualizować Windows XP Pro, którego zaczniemy używać w wyniku downgrade?

Świadczy o tym następujący zapis EULA do Windows 7:

Postanowienia niniejszej umowy mają zastosowanie w przypadku korzystania z wcześniejszej wersji oprogramowania. Jeśli wcześniejsza wersja zawiera inne składniki, postanowienia dotyczące tych składników zawarte w umowie dostarczonej z wcześniejszą wersją oprogramowania mają zastosowanie do używania tych składników.

Czyli podczas korzystania z Windows XP Pro (uzyskanego w wyniku downgrade) obowiązuje nas umowa z WIndows 7, która daje nam prawo do wirtualizacji.

Uwaga: Z systemu wirtualnego korzystamy zamiast korzystać z oprogramowania bezpośrednio na licencjonowanym komputerze Licencjobiorca. Czyli nie możemy mieć obu systemów jednocześnie

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Licencjonowanie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „Windows 7 Professional OEM, wirtualizacja, downgrade

 1. Sgm2011 pisze:

  Czy wersję Oem Win7 Prof mozna zainstalowac na serwerze aby udostepniać 1 uzytkownikowi?
  A może potrzebujemy SA (VDI/VDA)?

 2. Piotr pisze:

  Jak traktować takie przypadki (jakie licencje Microsoft są niezbędne):
  -Windows 7 Pro OEM + SQL Express 2005 zainstalowany na virtualnej maszynie ESX – 2 użytkowników z innych komputerów korzysta tylko z SQL (np. małe bazy księgowe)
  -Windows 7 Pro OEM + SQL Express 2005 zainstalowany na sprzęcie – 2 użytkowników z innych komputerów korzysta tylko z SQL (np. małe bazy księgowe)
  -Windows 7 Pro OEM + SQL Express 2005 + program księgowy zainstalowane na virtualnej maszynie ESX – 1 główny użytkownik korzysta tylko z Remote Desktop
  -Windows 7 Pro OEM + SQL Express 2005 + program księgowy zainstalowane na sprzęcie – 1 główny użytkownik korzysta tylko z Remote Desktop

  Z definicji VDI i obrazka na „Licencjonowanie wirtualizacji ulotka.pdf” wynika, że
  Windows Serwer dostarcza zarówna wirtualizację jak i RDS – Jak to będzie gdy wirtualizację dostarcza np. ESX, a zdalny pulpit Windows 7 Pro OEM (w przypadkach jak powyżej).

  „Pulpit zdalny. Jeden główny użytkownik licencjonowanego komputera może uzyskiwać dostęp do sesji z dowolnego innego urządzenia, korzystając z Pulpitu zdalnego lub podobnych technologii […] Inni użytkownicy mogą uzyskiwać dostęp do sesji z dowolnego urządzenia, korzystając z tych technologii, jeśli zdalne urządzenie jest objęte oddzielną licencją na uruchamianie oprogramowania.”
  „W przypadku stosowania VDI, kliencki system operacyjny jest
  uruchamiany na wirtualnych maszynach uruchamianych
  na serwerach, które zdalnie prezentuja pulpity na urzadzeniu
  klienckim. Microsoft Hyper-V jest hostem dla VDI, natomiast
  RDS obsługuje pulpity.” – Licencjonowanie wirtualizacji ulotka.pdf

 3. A.Sz pisze:

  Witam
  Czy Windows 7 może być na maszynie wirtualnej i czy wtedy może kilka użytkowników/ komputerów korzystać z niego np mieć dostęp do MS SQLa Express?

  • Piotr pisze:

   Moim zdaniem można to zrobić pod warunkiem właściwego dobrania licencji Windows i dodatkowych licencji SA, VDI, VECD (uwaga: niektóre licencje są tylko czasową subskrypcją, są też ograniczenia czasowe aby je zakupić).
   Szkoda na to wszystko marnować czas. Również wynajęcie firmy, która wszystko przygotuje i weźmie na siebie odpowiedzialność to tez dodatkowe koszty. Ja sobie darowałem wszystkie kombinacje. Łatwiejsze od strony licencyjnej jest uruchomienie bezpośrednio na fizycznej maszynie.

   Dodam jeszcze, że z licencjami Windows Serwer też nie jest prosto:
   „[…]Wszystkie procesory zainstalowane na danym serwerze muszą być objęte licencją na tę samą wersję i edycję” na podstawie: Windows_Server_2012_R2_Licensing_Datasheet_pl-pl.pdf
   Czyli posiadając licencję na 2008 Standard OPEN i 2012 Standard OPEN nie można ich przypisać do tego samego serwera fizycznego (wielu konsultantów w Microsoft twierdziło, że to nie jest prawdą do czasu, aż pokazywałem dokument źródłowy). Czyli nie skonsolidujemy sobie wszystkich starych licencji typu na 1 serwerze fizycznym

   Niedawno dostałem jakąś reklamę z Microsoft informującą, że licencjonowanie ich produktów jest przyjazne wirtualizacji…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s