OPEN GOV – kto ma prawo korzystać?


Umowa OPEN Gov, to tani sposób nabywania licencji dla jednostek rządowych. No właśnie, a kto jest jednostką rządową? Poszperajmy tu http://www.microsoft.com/poland/licencje/programy/open_government.aspx.

I co mamy (zrobiłem copy –> paste ze strony firmy Microsoft )

„Podmiotem uprawnionym” do zakupu oprogramowania po preferencyjnych cenach jest każdy podmiot nie działający w celu generowania zysków, który należy do jednej z poniższych kategorii:

 

KATEGORIE

A.
Ponadnarodowe

wszystkie organizacje/instytucje, które pełnią dostrzegalną rolę regulacyjną lub legislacyjną dla wielu rządów narodowych;

B.
Krajowe / federalne

wszystkie organizacje/instytucje rządowe, które są zarządzane na poziomie federalnym/krajowym i mają kompetencje do rządzenia na poziomie całego kraju lub państwa. Kategoria ta obejmuje ciała parlamentarne i organy sądownictwa upoważnione do ustalania lub decydowania o zasadach prawa;

C.
Regionalne / stanowe

pośredni poziom w strukturze rządzenia, który nie obejmuje całego kraju, lecz składa się z wielu obszarów władz lokalnych działających w obrębie swojej jurysdykcji do rządzenia. Kategoria ta obejmuje wszystkie organizacje/instytucje państwowe, które są zarządzane na poziomie stanowym/regionalnym i noszą różne nazwy: Regiony, Départements, Stany, Lander, Hrabstwa (Okręgi), Województwa.

D.
Lokalne

najniższy poziom samorządów wybieralnych oraz powiązanych jednostek administracji. Kategoria ta obejmuje wszystkie organizacje/instytucje państwowe, które są zarządzane na poziomie miasta i gminy, np. rekreacja, wywóz odpadów, straż pożarna, kontrolowanie usług lokalnych, wdrażanie niektórych usług ogólnokrajowych;

E.

Każda organizacja, która odpowiada w szczególności wobec i podlega ostatecznej kontroli uznanego Rządu Państwowego (w praktyce dla wszystkich Rządów demokratycznych oznacza to podleganie jurysdykcji wybieralnego Sekretarza Stanu albo Ministra).

W przypadku podmiotów, które wprawdzie generują zyski, lecz pod innymi względami podpadają pod jedną z powyższych kategorii, stosowane są następujące dodatkowe kryteria:

 1. Czy całość przychodów przypada państwu? (czy część jest pobierana także przez prywatnych udziałowców?)
 2. Czy dany podmiot jest zwolniony z podatku dochodowego od osób prawnych?
 3. Czy podmiot jest przynajmniej w 50% finansowany przez państwo? (tzn. czy z działalności komercyjnej pochodzi mniej niż 50% jego budżetu?)
 4. W jaki sposób uregulowane są kwestie celów/statusu/charakteru podmiotu w jego statucie/celach?

Jeżeli odpowiedź na wszystkie pierwsze trzy pytania brzmi „tak”, to dany podmiot jest uprawniony do korzystania z cen dla sektora publicznego. Niezależnie od powyższego, jeżeli Rząd danego kraju publikuje definicję lub listę podmiotów określającą, jakie podmioty uważane są za upoważnione podmioty sektora publicznego, to wówczas taka definicja lub lista ma pierwszeństwo przed powyższą definicją.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Licencjonowanie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „OPEN GOV – kto ma prawo korzystać?

 1. Andrzej Wichary pisze:

  Witam

  Czy w praktyce Urzędy Miasta lub Gminy kupują licencje GOV ?!?

  Pytam bo niby wszystko pasuje ale nie do końca 🙂 (jak zwykle), administracje samorządową zazwyczaj trudno zakwalifikować.

  Pozdrawiam

 2. Andrzej Wichary pisze:

  Witam

  Czy Urzędy Miasta lub Gminy mogą używac licencji GOV, jak to wygląda w praktyce?

  Niby wszystko jasne, ale jakoś mam wątpliwośći 🙂

  Pozdrawiam

 3. Andrzej Wichary pisze:

  Przepraszam ale cos nabałaginiłem 😦

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s