Ile maszyn wirtualnych z systemem Windows Server mogę uruchomić na jednej maszynie fizycznej?


No właśnie? Pisałem już, że w przypadku Windows Server 2008/2003R2 możliwe jest przechowywanie dowolnej ilości instancji NIE URUCHOMIONYCH. Ile jednak instancji można  uruchomić jednocześnie? Zależy to oczywiście od wersji systemu operacyjnego jaki jest zainstalowany na serwerze.

Windows 2003 Server (niezależnie od tego czy jest to wersji Standard, Enterprise, czy Datacenter) nie pozwala na uruchomienie wirtualnych instancji tego systemu operacyjnego, bez dokupowania dodatkowych licencji.

Windows 2003 Server R2 jest pierwszym serwerem, który daje nam dodatkowe benefity związane z wirtualizacją. Licencja na Windows 2003 Server R2 Enterprise Edition pozwala na uruchomienie dodatkowych 4 maszyn wirtualnych. Świadczy o tym następujący zapis w umowie:

ii. Enterprise Edition.

A. Za każdym razem na licencjonowanym serwerze można uruchomić:

I. jedno wystąpienie oprogramowania serwera w jednym fizycznym środowisku systemu operacyjnego

oraz

II. do czterech wystąpień oprogramowania serwera w wirtualnych środowiskach systemu operacyjnego(tylko jedno wystąpienie na wirtualne środowisko systemu operacyjnego). Jeżeli mają Państwo oddzielną licencję na wydanie Standard Edition, mogą Państwo używać go zamiast Enterprise Edition na jednym z tych wirtualnych środowisk systemu operacyjnego.

W przypadku Windows 2003 Server R2 Standard nie jest jednak tak wesoło, gdyż może w ramach jednej licencji można uruchomić albo instancję wirtualną, albo instancję na maszynie rzeczywistej. NIE MOŻNA uruchamiać obu wystąpień jednocześnie (chyb, że dokupimy dodatkową licencję).

Mamy tutaj zapis w EULA:

i. Standard Edition. Za każdym razem na licencjonowanym serwerze można uruchomić jedno wystąpienie

oprogramowania serwera w jednym fizycznym lub wirtualnym systemie operacyjnym.

W przypadku wersji Windows 2003 Server R2 Datacenter, mamy prawo do uruchamiania dowolnej ilości wystąpień maszyn wirtualnych i jednego wystąpienia na maszynie fizycznej.

W przypadku Windows 2008 Server zasady dla wersji Enterprise i Datacenter się nie zmieniły. Są takie same jak dla Windows 2003 Server R2.

Zmieniła się jednak na lepsze zasada dla Windows 2008 Server Standard. Teraz możemy już uruchomić jedną instancję wirtualną i jedną instancję fizyczną, gdyż nowy zapis brzmi:

Uruchamianie wystąpień oprogramowania serwera. Na licencjonowanym serwerze w danym momencie można uruchomić jedno wystąpienie oprogramowania serwera w jednym fizycznym środowisku systemu operacyjnego oraz jedno wystąpienie w jednym wirtualnym środowisku systemu operacyjnego.

Jednak w przypadku każdego z wariantów, istnieje ważne ograniczenie. W przypadku uruchomienie maksymalnej dozwolonej ilości wystąpień, system uruchomiony w fizycznym środowisku systemu operacyjnego może być używany wyłącznie w celu:

 • uruchomienia oprogramowania do wirtualizacji sprzętu,
 • świadczenia usług wirtualizacji sprzętu lub
 • uruchomienia oprogramowania do zarządzania środowiskami systemu operacyjnego i ich obsługi na licencjonowanym serwerze.

Czyli nie można w takiej sytuacji tego serwera używać jako np. serwera plików, DNS, DHCPa.

Zgodnie z zapisem w EULA Windows Small Business Server 2008 Standard Edition pozwala na uruchomienie jednej instancji na maszynie fizycznej i jednej na maszynie wirtualnej.

Ważne – prawo do wirtualizacji jest niezależne od tego czy system został zakupiony jako OEM, OPEN, Select, Enterprise Agreement.

Ważne – z punktu widzenie licencjonowania nie jest istotna platforma wirtualizacyjna. Może do tego być wykorzystywany Hyper-V, Wirtual PC, VMWare czy inne produkty.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Licencjonowanie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

57 odpowiedzi na „Ile maszyn wirtualnych z systemem Windows Server mogę uruchomić na jednej maszynie fizycznej?

 1. Lamii pisze:

  Jak wygląda uruchomienie systemu z licencja OEM jako guest’a (oczywiście hostem jest maszyna do której przypisana jest licencja OEM) od strony praktycznej? Jak system aktywować skoro dla systemu środowisko tj sprzęt na którym został uruchomiony się zmieniło? Interesuje mnie to w szczególności dla Server 2008 R2.

  • swilczew pisze:

   Zmiana środowiska sprzętowe może spowodować co najwyżej to, że aktywacja przez internet się nie powiedzie. Jeżeli faktycznie nastąpi odmowa aktywacji przez internet to możliwe jest dokonanie aktywacji telefonicznej.

   • lamii pisze:

    Bardzo dziękuję. Naprawdę ciężko znaleźć konkretną odpowiedź na tak proste pytanie 🙂

 2. Avis pisze:

  Witam

  Moje pytanie dotyczy środowiska klastrowego i tak wyobraźmy sobie sytuację:

  2 serwery fizyczne pracujące w klastrze pracy awaryjnej (Hyper-V) system Windows Server 2008 R2 Enterprise.

  Na każdym z hostów pracują 4 maszyny wirtualne (czyli zgodnie z licencją 1 licencja fizyczna do 4 wystąpień środowiska wirtualnego)

  I tu moje pytanie: Jak się ma licencjonowanie w przypadku kiedy np 1 z maszyn zostanie przeniesiona na inny serwer i sytuacja będzie wyglądać tak: 1-szy serwer 5 maszyn wirtualnych, 2-gi serwer 3 maszyny wirtualne. Teoretycznie liczba wystąpień maszyn wirtualnych się zgadza a praktycznie nie do końca. Czy w tym wypadku muszę dokupić licencję? Co jeżeli do klastra dodane zostałby węzły oparte o Hyper-V Server 2008 R2??

  Pozdrawiam

  • swilczew pisze:

   Artur w sytuacji którą opisałeś doszłoby do złamania licencji. W tego typu scenariusza rekomenduje zakup i zastosowanie licencji Windows Server Datacenter, gdyż ona daje Tobie prawo do nieograniczonej wirtualizacji. Gdybyś w opisanym scenariuszu zastosował licencje Windows Server Datacenter to nie doszłoby do złamania licencji.

   • Hornet pisze:

    Pozwolę sobie troszeczkę sytuację rozbudować i zapytać o następująca sytuację:

    3 serwery fizyczne (każdy 2 procesory 6 rdzeni) pracujące w klastrze pracy awaryjnej (VMware ESX).

    Wariant 1:
    Szacuję dwie maszyny wirtualne na serwer, kupuję 3 x Windows Server 2008 R2 Enterprise (na każdy serwer) i bez złamania licencji mogę przenosić dowolnie wirtualne maszyny mając na uwadze żeby na jednym fizycznym serwerze nie znalazło się ich więcej niż 4. Czy mam rację?

    Wariant 2:
    Kupuję 1 x Windows Server 2008 R2 Datacenter na 6 procesorów i w obrębie klastra mogę „robić co chcę” instalować dowolną ilość maszyn i dowolnie je przenosić?

    Czy Windows Server 2008 R2 Datacenter wymaga jakiś specjalnych licencji CAL?

    Przepraszam za odgrzewanie kotleta, ale bardzo trudno uzyskać pewne i sprawdzone informacje w tym temacie.

 3. swilczew pisze:

  Ad. Wariant 1 – Tak masz rację

  Ad.Wariant 2 – Tak, kupujesz 6 licencji procesorowych i po dwie „przypisujesz” do każdego serwera i robisz „co chcesz” :-). Windows Server 2008 R2 Datacenter mimo, że jest licencjonowany „na procesor” wymagan dodatkowych licencji CAL – zwykłych Windows CAL

 4. Reksio pisze:

  Serwer 2008 Enterprice, liczba wirtualek 3 czyli nie max i wiecej nie bedzie.

  Czy na hoscie moge odpalic serwer plików, DNS, DHCP’a.?

 5. Pingback: Jakich informacji szukacie ma moim blogu? | Sebastian Wilczewski

 6. Grzegorz Wiśniewski pisze:

  Witaj,

  Czytam Twój artykuł i nie jestem pewien czy w 100% dobrze go zrozumiałem. Piszesz, że:
  „Windows 2003 Server (…) nie pozwala na uruchomienie wirtualnych instancji tego systemu operacyjnego, bez dokupowania dodatkowych licencji.”

  a następnie:
  „Zmieniła się jednak na lepsze zasada dla Windows 2008 Server Standard. Teraz możemy już uruchomić jedną instancję wirtualną i jedną instancję fizyczną, gdyż nowy zapis brzmi:”

  Czy w takim razie, jeśli mam wykupioną licencję na Windows 2008 Server Standard R2 i na środowisku fizycznym służy mi on tylko jako maszyna do wirtualizacji, mogę jednocześnie (korzystając z licencji dla instalacji wirtualnej) zainstalować ten system jako maszyna wirtualna na tym samym serwerze? Bez ponoszenia kosztów dokupienia kolejnej licencji?

  • swilczew pisze:

   Tak, mając wykupioną licencje Windows 2008 Server Standard którą zainstalujesz na maszynie fizycznej i będzie wykorzystywał tylko do celów wirtualizacji, może w ramach tej jednej licencji, zainstalować i mieć uruchomioną jedną maszyną wirtualną, działającą na tej maszynie fizyczne.

 7. Jarek pisze:

  Witam,

  Moje pytanie odnosi się do WIndows 2008 Server Standard: zakupiłem jedną licencję do serwera, która jak już wiem pozwala mi na instalacja jednego wystąpienia na maszynie fizycznej i jednego na wirtualnej z wyżej opisanymi ograniczeniami. Potrzebuję uruchomić w pełni działające (mają na nich działać równocześnie konkretne programy) kolejne wystąpienia wirtualne. Czy kupując kolejną licencję Windows 2008 Serwer Standard mogę legalnie używać dodatkowych dwóch wystąpień wirtualnych oprócz tej jednej, która już jest z pierwszej licencji?
  Sytuacja obrazowo:):
  1 maszyna fizyczna, która jest środowiskiem dla maszyn wirtualnych (w tej chwili 1)
  kolejne 2 maszyny wirtualne z nowej licencji Standard?

  Pozdrawiam

  • swilczew pisze:

   W tej sytucji dokupienie jednej jednej dodatkowej licencj Windows Server Standards daje prawo do jednej dodatkowej wirtualnej maszyny

 8. Mariola pisze:

  Ja w kwestii środowisk wirtualnych ale nie serwerowych..

  Mój Klient chce zakupić licencję Windows 7 w BOX lub OEM.
  Kanał zakupu uzależnia od tego czy może korzystać ze środowiska wirtualnego utworzonego za pomocą dowolnego narzędzia do wirtualizacji w tym niemicrosoftowego. Czy wybór dostawcy narzędzia do wirtualizacji wskazuje na BOX lub OEM ?

  Pytanie 2: czy licencja OEM jest właściwą do tego aby utworzyć i korzystać ze środowiska wirtualnego ? Co z naklejką skoro to środowisko wirtualne ?

  Pytanie 3: czy każde środowisko wirtualne wymaga zakupu licencji na system operacyjny ?

  • swilczew pisze:

   Ad 1. Z punktu widzenia licencjonowanie dostawca narzędzia wirtualizacyjnego nie ma znaczenia

   Ad 2. Tak, pod warunkiem dokupienia do niej SA w odpowiednim czasie (90 dni od daty zakupu OEM). Wtedy mam najszersze uprawnienia związane z wirtualizacją. Naklejka jest na maszynie fizycznej na której są uruchamiane maszyny wirtualne. Windows 7 Pro/Ultimate OEM daje prawo do instalacji oprogramowania na wirtualne zamiast na fizycznej.

   Ad 3. Nie licencja WIndows 7 Enteprrise (czyli Pro + SA) daje prawo aby na 1 licencji uruchomić 1 maszynę fizyczną i 4 wirtualne.

   • A z licencją Windows 7 w BOX lub OEM wykorzystywaną do virtualki ale nie na lokalnym desktopie ale na serwerze – dostęp zdalny przez RDP .
    1. Kto może korzystać z takich wirtualek ? Czy tylko 1 osoba (opiekun llicencji) czy również inne osoby ?

   • Sebastian Wilczewski pisze:

    „Opiekun” licencji lub osoba posiadajacą odpowiednie licenje uprawniajace do korzystania z maszyn wirtualnych w datacenter

   • Piotr pisze:

    Dzeiń dobry,
    zakupiłem Windows 7 Pro OEM mniej niż 3 miesiące temu, właśnie w celu zainstalowania na maszynie wirtualnej VMware. Czy dobrze rozumiem, że dokupując SA (w formie kontraktu Open?) mogę zainstalować na 4 VM, a bez SA na 1 VM? Czy te 4 muszą być na jednym hoście fizycznym? Gdzie znajdę oficjalne info MS na ten temat?

   • Sebastian Wilczewski pisze:

    Bardziej szczegółowe informacje w tym temacie dostępne są w ramach tego bezpłatnego szkolenia na stronach http://channel9.msdn.com/Series/Kurs-licencjonowania-Private-Cloud

 9. Adam pisze:

  Mam SBS 2k8 Premium.
  czy mogę na jednym fizycznym serwerze zainstalowac ESX i na nim wirtualny serwer „podstawowy” i wirtualny serwer „dodatkowy” z bazą danych?

 10. Jacek pisze:

  Witam,

  Posiadam fizycznie jeden dwuprocesorowy serwer, na którym zainstalowany jest Citrix Xenserver (bare metal). Na serwerze chciałbym postawić 2 wirtualne maszyny (po 1 procesorze na każdą):

  1. Windows Server 2008 R2 z systemem obiegu dokumentów (rola IIS+baza danych).
  2. Windows Server 2008 R2 jako kontroler domeny.

  Czy w takim scenariuszu wystarczy mi jedna licencja Windows Server 2008 R2, czy muszę dokupić drugą?

  W tej chwili posiadam 30 urządzeń (licencjonowanych jako device CAL), czy w przypadku konieczności zakupu drugiej licencji na Windows Server (rola kontrolera domeny) muszę dokupić kolejne 30 CAL?

  Pozdrawiam

  • Sebastian Wilczewski pisze:

   W opisanej sytuacji dla Windows 2008R2 trzeba dokupić dodatkową licencje (zakładam wersję standard, a nie Enterprise). W opisanej sytuacji nie ma potrzeby dokupienie dodatkowych licencji CAL

 11. Marcin pisze:

  Witaj, ja mam pytanie trochę poza zakresem tego artykułu gdyż mam wątpliwości z OEM Windows Serwer 2012 PL Standard który ma dostępne 2 wirtualne maszyny (ta wersja już została kupiona).

  Pytanie 1) Korzystając ze wspomnianego systemu z dodatkową rolą Hyper-V mogę korzystać z dwóch wirtualnych maszyn.
  1.1) To oznacza że mogę też korzystać z wszystkich pozostałych ról hosta również?
  1.2) Czy korzystam cały czas z tego samego klucza licencyjnego czy są osobne dla hosta i wspólny dla maszyn wirtualnych?
  1.3) Instalacja na hoście Hyper-V Server 2012 powoduje że mogę na mim korzystać z tylko dwóch VM a tracę licencję z systemu „sprzętowego” gdyż zdecydowałem się na czystego Hyper-V Server 2012? Uruchomienie trzech VM była by złamaniem licencji jak rozumiem.

  Pytanie 2) Czy podczas instalacji wybierając język angielski nie łamię licencji na zakupiony produkt? Lub korzystając z nośnika w wersji English?

  Z góry dziękuje za odpowiedź.

  • Sebastian Wilczewski pisze:

   Ad 1.1 Proszę zwrócić na zapis – przy licencji 2012 Standard

   „W przypadku jednoczesnego uruchomienia wszystkich dozwolonych wystąpień, wystąpienie oprogramowania serwera uruchomione w fizycznym środowisku systemu operacyjnego może być używane wyłącznie w celu:
   · uruchomienia oprogramowania do wirtualizacji sprzętu,
   · świadczenia usług wirtualizacji sprzętu,
   · uruchomienia oprogramowania do zarządzania środowiskami systemu operacyjnego i ich obsługi na licencjonowanym serwerze.”

   Ad 1.2 Tak
   Ad 1.3 Tak uruchomienie trzeciej wirtualki, byłoby złamianiem umowy.
   A 2. NIe będzie to złamania umowy (w umowach grupowych spdrzewana jest tak zwana wersji alla languages”)

 12. Iras pisze:

  Witam,
  a ja wracam do licencjonowania Windows Serwer 2003 R2 Standard w środowisku wirtualnym.
  Posiadam fizyczny serwer dwu procesorowy, na którym postawiony jest VMware.
  1. Czy mam prawo na nim postawić 1 wirtualną maszynę z Windows Serwer 2003 R2 Standard ?
  w kontekście zapisu: ” i. Standard Edition. Za każdym razem na licencjonowanym serwerze można uruchomić jedno wystąpienie oprogramowania serwera w jednym fizycznym lub wirtualnym systemie operacyjnym.” Rozumiem, że w moim przypadku będzie to tylko jedno wystąpienie w wirtualnym systemie operacyjnym ? (w warstwie fizycznej działa VMware).
  2. Czy posiadając licencję na Windows Serwer 2008 R2 Standard mogę na ww. serwerze fizycznym z VMware postawić 1 wirtualną maszynę z Windows Serwer 2003 R2 Standard korzystając z prawa obniżenia wersji (downgrade) ?
  Pozdrawiam.

 13. Sebastian Wilczewski pisze:

  Ad 1. Tak (zakłam, że nie dochodzi do przeniesienia licencji OEM)
  Ad 2. Tak. Umowa przewiduje prawo do obniżenia wersji (używania poprzedniej wersji)

  • Iras pisze:

   Dziękuję za odpowiedź
   Pytanie uzupełniające 🙂
   Czy w ogóle możliwe jest legalne przeniesienie licencji Windows Serwer 2003 R2 Standard OEM z serwera fizycznego (serwer DELL z licencją OEM) na maszynę wirtualną z VMware ?
   Pozdrawiam

 14. Marcin B. pisze:

  Witam serdecznie,
  Bardzo ciekawe komentarze i odpowiedzi na nie ja mam podobny problem. Postawiłem Windows 2012 Server Standard oraz Hyper-V na nim wiem że w ramach tej licencji mogę uruchomić na nim 2 serwery wirtualne pod kontrolą Win Srv 2012 Standard, ale proszę mi powiedzieć jakiej licencji muszę użyć tzn zakupić abym mógł zainstalować jako wirtualną maszynę system Windows 7 lub Windows XP. nadmienie iż mam licencję OPEN zakupioną w Microsoft. jak to się ma gdzie moge przeczytać o tym że w takiej a takiej wersji Windows 7 mogę zainstalować jako maszyna wirtualna. Bardzo dziękuję za odpowiedź.

  • Sebastian Wilczewski pisze:

   Proponuję kupić licencje Windows 8 + SA (daje to prawo do 4 wirtualnych maszyn) i skorzystać z prawa do używania poprzedniej wersji.

   • Iras pisze:

    Witam,
    czyli w MOLP-ie nabywając pakiet SA PACK OLP (nowa licencja + gwarancja aktualnej wersji) mamy prawo do 4 wirtualnych Windows 7 ?

   • Sebastian Wilczewski pisze:

    Proszę o doprecyzowanie jakie pakiet licencji SA PACK OLP – jakiego dokładnie oprogramowania

   • Iras pisze:

    Doprecyzowując, chodzi o: WinPro SNGL UpgrdSAPk OLP (FQC-02374), w kanałach dystrybucji MOLP dostępna jest zawsze najaktualniejsza wersja, więc domniemam, że to Windows 8.1 Professional.

   • Sebastian Wilczewski pisze:

    Tak daje prawo do maszyn wirtualnych na Windows 7 (na wszelki wypadek przypominam, że ten pakiet jest wersją upgrade).

   • Iras pisze:

    Faktycznie dziękuję za zwrócenie uwagi.
    Czy na chwilę obecną w MOLP w ogóle jest dostępny nowa licencja Windows 8 + SA ?

 15. Janek Kolo pisze:

  Witam!
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Zakupiłem serwer z Windows Server 2012 Standard OEM
  Czy mogę na podstawie tej licencji zainstalować na jednej maszynie 2012Std jako kontroler domeny i HyperV oraz wirtualny 2012 Standard jako serwer terminali ?

  • Sebastian Wilczewski pisze:

   Witam!
   Czyli sytuacja będzie następująca:
   1 maszyna (fizyczna) z rolę kontrolera domeny i Hyper V
   1 maszyna wirtualna z Remote Desktop Services

   Z punktu widzenia licencjonowania jest to dopuszczalne. Sugerują upewnić się, czy takie łączenie ról jest technicznie poprawne/rekomendowane

 16. MG pisze:

  Witam,
  Posiadam serwer „HP” z licencją OEM SBS 2k8 Premium. Czy mogę zainstalować na tym Serwerze środowisko wirtualne i przenieść do niego SBS 2k8 ?

 17. MM pisze:

  Na początku mała wazelinka dla autora: po długich poszukiwaniach wreszcie natrafiłem na stronę, która rzeczowo wyjaśnia konkretne przypadki. Teraz moje pytanie:
  Maszyna fizyczna z VMWare ESX.
  1. Czy mogę zainstalować jedną wirtualną instancję Windows Serwer Standard 2008 OEM (zakupionego z tą samą maszyną fizyczną), zakładając, że maszyna wirtualna nigdy nie opuści hosta ESX.
  2. Czy mogę na tej maszynie fizycznej używać innych maszyn wirtualnych (zakładam, że będą miały dla siebie odpowiednie wymagane licencje).

 18. Grzegorz pisze:

  Zastanawiam się nad wirtualizacją 4 maszyn z Windows XP na które posiadam licencje OEM.
  1) Czy w przypadku przeniesienia ich do środowiska wirtualnego muszę na nowo zakupić te licencje?
  2)Jakie licencje dodatkowo muszę zakupić aby móc uruchomić owe 4 maszyny wirtualne pod Win Srv 2008 Std który pracuje również jako kontroler domeny?
  3) Czy posiadając licencję na Win Srv 2008 Std OEM który jest zainstalowany na fizycznej maszynie i działa wyłącznie jako kontroler domeny mogę zainstalować go dodatkowo jako maszynę wirtualną pod Hyper-v Server 2012 i wykorzystać do innych celów niż kontroler domeny?
  4) Czy istnieje licencja pozwalająca zainstalować windows 7 Pro na więcej niż 1 wirtualnej maszynie? Czy kosztowo wyjdzie to taniej niż zakup osobnych licencji?

  • Sebastian Wilczewski pisze:

   Ad 1. Niestety tak.
   Ad 2. VDA lub Windows 8 Enterprise
   Ad 3. Z opisu wygląda na to, że instalacja Hyper-V Server będzie zrealizowana na innej maszynie, wieć licencja nie będzie można wykorzystać w opisanym scenariuszu.
   Ad 4. Tak VDA lub Windows 8 Enterprise

 19. Marcin pisze:

  Na serwerze fizycznym zainstalowany jest Linux i środowisko wirtualizacyjne, czy mogę zainstalować jedną wirtualną instancję Windows Serwer 2012 R2 Essentials na tym systemie?

 20. Kurczaczek pisze:

  Mam pytanie odnośnie 2 maszyn wirtualnych, które mam prawo uruchomić posiadając licencję Server 2012 R2 Standard (VLSC): czy jedna z tych wirtualek może być np. systemem server 2003 zgodnie z przysługującym prawem do downgrade’u?

 21. Jaro pisze:

  Witam
  Posiadam 2 serwery fizyczne z VMWare. Serwery te zakupione z Windows Server 2012 R2 Datacenter OEI. Standardowo mogę instalować nieograniczoną ilość maszyn wirtualnych. Tylko moje pytanie jest takie faktycznie instalując maszynę jako Windows Server 2012 R2 Datacenter to przy aktywacji systemu nie ma problemu. Z kolei przy instalacji 2012 R2 Standard, 2008 R2 Standard klucz z pudełka Windows Server 2012 R2 Datacenter nie wchodzi. Co w tej sytuacji mam zrobić ??? Jak aktywować taki system bo rozumiem mam prawo do skorzystania z prawa obniżenia wersji (downgrade).

 22. Will pisze:

  Witam,

  czy posiadając fizyczny serwer z Windows 2012 R2 Standard i rolą Hyper-V mogę uruchomić w takim środowisku 2 x w2k8 r2 standard plus 1 x Linux ?

  Pozdrawiam

  • Sebastian Wilczewski pisze:

   Tak

   • BO pisze:

    No chyba nie do końca, nie jest tak ze licencja dla std 2012r2 umożliwia uruchomienie max 2 dowolnych VM, dlatego też chyba były by potrzebne już 2 licencje na 2012 std (lacznie 3 VM) pozdr BO

 23. themistervac pisze:

  Witam

  Obecnie mam 3 serwery. Jeden to 2008std (nazwijmy go S1) a drugi to 2008std R2 (nazwijmy go S2), trzeci nowy serwer (nazwijmy go S3) z Windows srv std 2012 R2 SP OEI 2CPU/2VM oraz vmware esxi 6.0 z licencją na 6 CPU.
  Chciałem zwirtualizować środowisko w sposób:

  Na S3
  – 1 wirtualna maszyna z WS 2012 (z licencji) na którym zainstalowałbym program ERP oparty na serwerze MSSQL Użytkownicy łączą się z ERP-em lokalnie oraz poprzez RDP.
  – 2ga wirtualna maszyna z WS 2012 (z licencji VM) zainstalować na niej serwer terminalowy
  – 3cia wirtualna maszyna z WS 2012 (z licencji VM) serwer plików

  Na S2 – przeniósłbym obecny system do WM 1
  – wirtualna maszyna 1 z WS 2008R2 (z licencji) na którym zainstalowany jest serwer plików
  – wirtualna maszyna 2 z WS 2008R2 (z licencji VM) zainstalować na niej zapasowy DC

  Na S1 – przeniósłbym obecny system do WM 1
  – wirtualna maszyna 1 z WS 2008R (z licencji) na którym zainstalowany jest serwer plików
  – wirtualna maszyna 2 z WS 2008R2 (z licencji VM) przenieść z na nią główny DC

  Czy mogę tak zrobić ?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s