Czy licencja CAL do Windows 2008 na urządzenie lub na użytkownika mogę być przenoszone?


W trybie licencjonowanie Per User/Per Device każda licencja CAL jest przypisana do konkretnego użytkownika lub urządzenia. Jednak co się dzieje w sytuacji kiedy użytkownik lub urządzenie przestaje funkcjonować w organizacji (np. pracownik zmienił pracę, komputer został ze złomowany, lub odwrotnie 🙂 )? Czy licencja CAL jest wtedy tracona bezpowrotnie?
Umowa licencyjna (EULA) zezwala za zmianę przypisania:
  • trwałą – bez ograniczeń.
  • tymczasową – z licznymi ograniczeniami.
Poniżej stosowny zapis z EULA:
iv. Przepisanie Licencji Dostępu Klienta. Mogą Państwo
· przepisać na stałe Licencję Dostępu Klienta dla urządzenia z jednego urządzenia na inne urządzenie lub swoją Licencję Dostępu Klienta dla użytkownika z jednego użytkownika na innego użytkownika; albo
· przepisać tymczasowo Licencję Dostępu Klienta dla urządzenia na wypożyczone urządzenie, gdy to pierwsze nie działa, lub swoją Licencję Dostępu Klienta użytkownika na tymczasowego pracownika, gdy użytkownik jest nieobecny.
Przykład zmiany trwałej to sytuacja, kiedy pracownik zwalnia się i my przyjmujemy w jego miejsce nowego pracownika, przypisując mi licencję pracownika który odszedł. Inny przykład zmiany trwałej to sytuacja, kiedy złomujemy komputer i w jego miejsce kupujemy nowy, przypisują licencję CAL tego starego. Tak zmiana przypisania jest oczywiście dozwolona.
Przykład dozwolonej tymczasowej zmiany przypisania licencji CAL, to np. przypisania CAL do urządzenia zastępczego, które jest zamiast urządzenia które jest właśnie serwisowane.
Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Licencjonowanie, Software Assets Management. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s