Kiedy licencje dostępowe (CAL) do Windows 2008 Server są wymagane a kiedy nie?


Windows 2008 Server w wersji Standard i Enterprise są licencjonowane w modelu Server + CAL. Czyli korzystanie z serwera wymaga posiadania licencji dostępowej (CAL – Client Access License).

No właśnie, kiedy licencja CAL jest wymagana, a kiedy jej zakup możemy sobie odpuścić? Popatrzmy co mówi na ten temat umowa licencyjna.

Poniżej przytaczam zapis z EULA:

3. DODATKOWE WYMAGANIA LICENCYJNE I/LUB PRAWA DO UŻYWANIA.

a. Licencje Dostępu Klienta Windows Server 2008.

i. Dla każdego użytkownika uzyskującego bezpośredni lub pośredni dostęp do wystąpień oprogramowania serwera należy kupić odpowiednią licencję i przypisać ją do niego. Partycja sprzętowa lub system blade traktowane są jako osobne urządzenia.

Licencje dostępu klienta nie są wymagane dla użytkowników ani urządzeń uzyskujących dostęp do wystąpień oprogramowania serwera wyłącznie przez Internet bez uwierzytelniania ani innego indywidualnego identyfikowania przez oprogramowanie serwera lub za pomocą innych metod.

Licencje Dostępu Klienta nie są wymagane dla żadnego z serwerów licencjonowanych do uruchamiania wystąpień oprogramowania serwera. Licencje Dostępu Klienta nie są wymagane, jeżeli do wystąpień oprogramowania serwera uzyskuje dostęp maksymalnie dwóch użytkowników (lub dwa urządzenia) w celu administrowania nimi.

Należące do Państwa Licencje Dostępu Klienta umożliwiają dostęp do starszych wersji oprogramowania serwera (nie ma takiej możliwości w przypadku nowszych wersji). W razie uzyskiwania dostępu do wystąpień wcześniejszej wersji mogą Państwo także korzystać z Licencji Dostępu Klienta odpowiadających tej wersji.

Ważny jest zapis: Dla każdego użytkownika uzyskującego bezpośredni lub pośredni dostęp do wystąpień oprogramowania serwera należy kupić odpowiednią licencję i przypisać ją do niego”.

Spotkałem się z błędnymi interpretacjami (wynikającymi z zapisów w starych umów licencyjnych, dla poprzednich wersji produktu), mówiącymi że np. licencje CAL są wymagane tylko jak użytkownik jest użytkownikiem uwierzytelnionym lub jak użytkownik jest użytkownikiem domenowym. Jest to oczywisty błąd!!! Licencje CAL są wymagane jeżeli uzyskujemy bezpośredni lub pośredni dostęp do serwera (tak jest to zapisane w EULA!!!). Przykładowo, uzyskiwanie dostępu do serwera to:

· korzystanie z serwera plików,

· korzystanie z serwera drukarek,

· korzystanie z DHCP,

· korzystanie z DNS,

· korzystanie z innych usług nie wymienionych powyżej.

Nie jest istotne czy korzystamy z tych usług w sposób anonimowy czy nie. CAL i tak jest wymagany.

EULA przewiduje tylko jeden wyjątek od tej zasady:

Licencje dostępu klienta nie są wymagane dla użytkowników ani urządzeń uzyskujących dostęp do wystąpień oprogramowania serwera wyłącznie przez Internet bez uwierzytelniania ani innego indywidualnego identyfikowania przez oprogramowanie serwera lub za pomocą innych metod

Oznacza to, że nie musimy posiadać licencji CAL tylko wtedy, gdy spełnione są jednocześnie 2 warunki:

· dostęp do wystąpień odbywa się tylko przez Internet (a nie np. dostęp do stron Intranetowych),

· użytkownik lub urządzenie nie są w żaden sposób rozróżniane lub identyfikowane.

W każdej innej sytuacji licencja CAL jest wymagana.

Przykład 1:

Firma posiada witrynę Intranetową, działającą na IIS, na której publikuje informacje z życia firmy. Na witrynę może dostać się każdy z sieci wewnętrznej firmy. Czy w tej sytuacje wymagane są licencje CAL?

Odp. Tak

Uzasadnienie: Użytkownicy podłączają się do witryny Intranetowej. Tylko witryna internetowa nie wymaga licencji CAL.

Przykład 2:

Firma posiada witrynę Internetową, na której publikuje ofertę firmy. Czy w tej sytuacje wymagane są licencje CAL?

Odp. Nie

Uzasadnienie: Użytkownicy podłączają się do witryny przez Internet i nie są rozróżniani lub identyfikowani

Przykład 3:

Firma posiada witrynę Internetową, na której publikuje ofertę firmy. Dostępne są na niej cenniki – przygotowywane indywidualnie dla każdego partnera. Czy w tej sytuacje wymagane są licencje CAL?

Odp. Tak

Uzasadnienie: Użytkownicy podłączają się do witryny przez Internet ale są rozróżniani lub identyfikowani, więc nie są spełnione łącznie oba warunki zwalniające z konieczności posiadania licencji CAL.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Licencjonowanie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

108 odpowiedzi na „Kiedy licencje dostępowe (CAL) do Windows 2008 Server są wymagane a kiedy nie?

 1. Ziemek pisze:

  zmodyfikujmy przykład 3. Firma posiada witrynę Internetową, na której publikuje ofertę firmy. Dostępne są na niej cenniki – dostępne dla każdego partnera. Czy w tej sytuacje wymagane są licencje CAL? oczywiście odpowiedź się nie zmienia. 🙂 Choć szczerze pisząc to to to identyfikowani jest dość problematyczne. Bo identyfikacją jest także zapisanie adresu IP w logach serwera.

 2. Sebastian pisze:

  Ziemek – jeżeli te cenniki są dostęne dla każdego, nie są zindywidualizowane i John z Nowego Jorku, Jasiu z Warszawy i Szasza z Moskwy mogą je swodobnie pobrać to znaczy, że użytkownicy nie są w żaden sposób rozróżniani i uwierzytelniania a dostęp odbywa się przez Interent, więc licencje CAL nie są potrzebne.

 3. Unknown pisze:

  Oznacz to, że na każdy rekord A w DNSie lub każdy wpis w DHCP trzeba mieć CALa? Brzmi absurdalnie.

 4. Sebastian pisze:

  Styrni, nie musisz mieć CAL na każdy rekord w DNS lub wpis w DHCP, jeżeli komputer/urządzenie/użytkownik którego wpis dotyczy nie korzysta z usług tego serwera. Czyli, jeżeli w swoim DNS wpiszesz rekord dla witryny http://www.microsoft.com to dla serwerów na których jest obsługiwana domena Microsoft.com nie musisz mieć CAL. Natomiast dla Twojej stacji roboczej która zrobiła wpis w tym DNS (skorzystała z usług serwera) musisz już mieć CAL. Pamiętaj chodzi o korzystanie z usług serwera.

 5. Unknown pisze:

  A co z urządzeniami typu drukarka, router, switch, komputery/serwery z innymi systemami, etc., które nie uzuskują dostępu do innych zasobów na serwerach Windows 2008, a dla który rekordy DNS są zarejestrowane lub korzystają z DHCP?Jak określić "korzystanie z usług serwera" dla takich usług jak DNS czy DHCP?

 6. Sebastian pisze:

  Styrni – sam sobie odpowiedziałeś – jeżeli drukraka, router itp nie korzysta z usług serwera – to nie wymaga CAL

 7. Unknown pisze:

  No teraz to mi trochę rozjaśniłeś sprawę 🙂 A co z serwerami, które rejestrują swoje rekordy w DNSie? Te teoretycznie też powinny mieć CALe.

 8. Sebastian pisze:

  Tak, jeżeli serwer rejestruje swój rekord w DNS (korzysta z usługi serwera) to potrzebuje CAL

 9. Unknown pisze:

  ale CALe moga byc per user lub per device, jezeli mam licencjonowanie per user to potrzebuje tyle CALi ile mam użytkownikow? czyz nie? dany user moze miec pod sobą notobook, phone, drukarke i 1 wymagany CAL?

 10. Sebastian pisze:

  Jeżeli mamy licencjonowanie per user, to potrzebujemy tyle CAL ilu użytkowników korzysta z usług serwera (wtedy ilość urządzeń nie jest istotna).

 11. Przemek pisze:

  Wszystko fajnie, ale 2008 SBS Standard SP2 OEM nie pyta się jak chcemy licencjonować dostępne CALki, czy per user czy dev. W takim przypadku jak mamy (lub w przypadku kontroli policja gospodarcza) jasno określić w jaki sposób przydzieliliśmy licencje? Serwer nie był rejestrowany (aktywację mamy za sobą).
  Pozdrawiam

 12. mil pisze:

  A jeśli mam kilka serwerów w sieci to dla każdego z nich muszę mieć licencję CAL dla użytkowników. Mam na myśli sytuacje, że jeden użytkownik używa wielu serwerów ??

  • swilczew pisze:

   Mil – licencje CAL są na użytkownika lub na urządzenie (wyboru dokonujesz przy zakupie) . CAL na użytkownika pozwala temu użytkownikowi podłączać się dowolnej ilości serwerów danego rodzaju w organizacji. CAL na urządzenie – analogicznie dla urządzenia.

 13. mrozik pisze:

  … a jak wyglądają sprawy licencji jeżeli użytkownik (osoba) uwierzytelnia się w AD używając kilku kont (np. zwykłego użytkownika – domena\user oraz użytkownika z uprawnieniami admina – domana\user_admin) oraz dodatkowo ma konta lokalne (różne nazwy użytkowników) na kliku różnych serwerach w firmie. Czy przypadku takiego użytkownia wystarczy 1 CAL per user ? Oczywiście DC i inne serwery są na Windows 2008.

 14. Mariusz Pabis pisze:

  Co jeżeli aplikacją udostępniającą dane jest Tomcat (via Apache). Dane przechowywane są w MySQL-u? (zakładamy wersję, że użytkownicy logują się aby uzyskać dostęp do danych)

  Czy wystąpienie serwera odnosi się do dowolnej aplikacji, czy produku (częsci systemu) MS?

 15. Michał pisze:

  Mam pytanie, w firmie mam:
  sbs 2003 + 20 cali
  std 2008 + 20cal
  std 2008r2 + 5cal
  Ile userów może korzystać z serwerów 2008. Czy cale sbs rozszerzają mi możliwość podłączenia klientów do 2008 standard?

 16. Pingback: Jakich informacji szukacie ma moim blogu? | Sebastian Wilczewski

 17. Andrzej pisze:

  Witam,

  Mam zamiar uruchomić serwer. Chciałbym aby każdy z współpracowników zalogował się przez zdalny pulpit (niektórrzy na kilka kont). Chciałbym aby uruchamiali instację oprogramowania na serwerze. Czy na takie rozwiązanie potrzebuję licencji ?

  Pozdrawiam

  • swilczew pisze:

   Tak, w tej sytuacji potrzebne będą licencje (Windows) CAL oraz dodatkowo Remote Desktop Services CAL, gdyż przekroczono limit 2 użytkowników któryz podłączają się w celu administracyjnym.

 18. Marcin pisze:

  Posiadam oprogramowanie które korzysta z zasobów MS SQL Server 2008 (lub z SQL 2005) Serwer mojego oprogramowania jest zainstalowany na PC, z Windows Server 2003 lub 2008, na którym jest owy SQL Server 2008 i korzysta z jego zasobów (z SQL zasobów). Konsolę administracyjną mam na swoim PC.
  Czy potrzebuję CAL’i do Server czy tylko do SQL’a?

  • swilczew pisze:

   Wymagane są również CALe do Windows Server, realnie oprócz SQL Server, użytkownik korzysta z usług Windows Server

 19. Bartek pisze:

  Chcę stworzyć na Windows Web Server 2008 aplikację typu data room, która będzie przechowywała pliki na tym serwerze i po autoryzacji poprzez stronę www, użytkownik będzie uzyskiwał do nich dostęp – oczywiście poprzez przeglądarkę i Internet. Czy w takim przypadku potrzebuje też CAL’i serwerowych?

  • swilczew pisze:

   Tak, w tej sytuacji również wymagane są licencje CAL, gdyż nie są spełnione warunki zwalniające z konieczności posiadania licencji CAL, podane poniżej:

   Licencje dostępu klienta nie są wymagane dla użytkowników ani urządzeń uzyskujących dostęp do wystąpień oprogramowania serwera wyłącznie przez Internet bez uwierzytelniania ani innego indywidualnego identyfikowania przez oprogramowanie serwera lub za pomocą innych metod.

   • Bartek pisze:

    Nie będąc na 100% powyższej odpowiedzi zapytałem jeszcze oficjalnie MS i dostałem taką odpowiedź:
    „…W nawiązaniu do Pana pytani pragnę poinformować, iż w przypadku, kiedy użytkownicy korzystają z aplikacji przez Internet/przeglądarkę nie ma konieczności zakupu dodatkowych CALi dostępowych.
    Windows Web Server 2008 oraz SQL Express Server 2008 to edycje serwerowe, które nie wymagają zakupu CALi….”
    Tak więc w przypadku wersji Standard i Enterprise CAL’e są potrzebne, ale już w przypadku Web Server 2008 w moim przypadku CALi nie trzeba.

    Pzdr

   • swilczew pisze:

    Bartek, zgadza się potwierdze, że wersja Windows Web Edition nie wymaga CALi

 20. Jacek pisze:

  Ile potrzebuje licencji w takiej sytuacji
  W firmie stoi
  – Win SBS 2003 z 5 CAL
  i
  Win 2008 Foundation ( ten ma standartowo 15 licencji)
  Z SBS-a korzysta 5 osób i tylko one
  z W2k8 korzysta 10 osób.
  Na SBS jest uruchomiona usługa DNS i DHCP
  Na Wk8 tylko DNS.
  W sieci pracują 3 drukarki sieciowe które są udostępniane przez te serwery ( sbs – 1 drukraka, w2k8 2 drukarki)
  Czy w takim razie ilosci licencji które posiada frima są wystarczające?

  • Sebastian Wilczewski pisze:

   Co do zasady tak, chyba, że do sieci podłączają się dodatkowe urządzenia/użytkownicy którzy wykorzystują serwer DHCP/DNS

 21. Jacek pisze:

  i jeszce :
  Serwer DHCP obsługuje całą sieć czyli w sumie jakies 18 urządzeń, serwery sie ze sobą wzajemnie łączą.

  • swilczew pisze:

   Ponieważ w tej sytuacji wszystkie urządzenia korzystają z DHCP (który stoi na SBS) więc potrzebne jest 18 SBS CAL

 22. adam olejniczak pisze:

  Chciałbym sprecyzować i dowiedzieć się jak to jest z ver. Web server.

  Przykład:
  Chciałbym mieć server www na Windows Server Web 2008, coś w stylu facebook :).
  Na moją stronę www loguję się użytkownicy autentykowani oraz nieautentykowani.
  Jakie powinienem zakupić licencje?

  W teorii dla użytkowników autentykowanych powinienem mieć zakupione licencje CAL a dla anonimowych nie potrzebuje takiej licencji(w tym przypadku), z drugiej strony Windows Web 2008 nie wymaga licencji CAL. Czy w takim wypadku powinienem mieć osobny serwer np. Windows 2008 enterprice na którym będzie przebiegała autentykacja i tam będę wykupione licencje CAL, zakładając że wiem ilu tych użytkowników będzie, w przypadku gdybym nie wiedział ilu będzie użytkowników powinna być to wersja detacenter.

  Czy dobrze rozumie modeli licencjonowania:)?

  Pozdrawiam,
  Adam

 23. Łukasz pisze:

  Witam,
  Czy mógłbym prosić o doprecyzowanie na podstawie poniższych przykładów, czy CALe są potrzebne jeżeli (serwer SBS ale praca w grupie roboczej, na routerze włączony jest DHCP oraz DNS):
  1) „CAL dla drukarki” – w sieci są drukarki sieciowe ale użytkownicy drukują bezpośrednio ze swoich komputerów bezpośrednio na te drukarki
  2) „CAL dla drukarki” – j.w. z tym, że plik jest drukowany przez użytkownika z dysku zamapowanego do serwera
  3) „CAL dla HDD sieciowego” – użytkownik (lub skrypt np. backup) kopiuje pliki z serwera na HDD sieciowy i w drugą stronę?
  4) „CAL dla kamery IP” – zapis z monitoringu na jeden z PC
  5) „CAL dla TV” – TV korzysta z DLNA jednego z PC
  6) „CAL dla Terminali kart płatniczych” – terminale płatnicze potrzebują połączyć się tylko z Internetem.

 24. swilczew pisze:

  Ad 1. Jeżeli drukarki nie korzystają z usług serwera (np. nie dostają adresu IP z DHCP, lub nie korzysta z DNS na Windows Server do rozwiązywania nazw) to CAL nie jest konieczny

  Ad 2. jak wyżej

  Ad 3. również jak wyżej 🙂
  Ad 4. również jak wyżej 🙂
  Ad 5. również jak wyżej 🙂
  Ad 6. W jaki dokąłdnie spoósb się to dzieje? Czy po drodze taki terminal korzysta z usług serwera?

 25. KayJay pisze:

  Co w wypadku:
  A. Domena AD na Win 2003 (90 CAL 2003) + aplikacja na IIS Win Srv 2008 R2 (20 CAL 2008) zainstalowany Srv SQL 2008 R2 w modelu licencjonowania per procesor, autentykacja w IIS przez AD.
  B. Domena AD na Win 2003 (90 CAL 2003) + aplikacja na IIS Win Srv 2008 R2 (20 CAL 2008) bez bazy SQL, autentykacja w IIS przez wewnętrzny mechanizm aplikacji.
  Pytania (proszę o odp w obu przypadkach):
  1. Ilu użytkowników może korzystać z aplikacji webowej IIS,? 90 czy tylko 20?
  2. Czy jeżeli nie korzystamy z autentykacji Windows tak jak w przypadku 2 to wszyscy 90 pracownicy mogą korzystać z aplikacji webowej IIS (zakładając, iż aplikacja nie korzysta z żadnych usług Windows poza oczywiście IIS)?
  3. Czy jeżeli aplikacja webowa IIS (z uwierzytelnianiem użytkowników) korzysta z SQL Srv na Windows 2008 R2 to wszyscy uwierzytelnieni użytkownicy muszą posiadać CAL 2008?
  4. Czy jeżeli WSUS korzysta z bazy SQL zainstalowanej na Srv 2008 R2, a sama usługa zainstalowana jest na Win 2003 to czy wszyscy użytkonicy/maszyny korzystające z WSUS muszą posiadać CAL 2008?
  Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Sebastian Wilczewski pisze:

   Ad A. Cal jest wymagany, gdyż dochodzi do korzystania z usług serwera Windows 2008 Server
   Ad B. Cale jest wymagany, gdyż użytkownicy są rozróżniani.
   Ad 1. 20
   Ad 2. Nie Wymagane są CAL 2008
   Ad 3. Tak
   Ad 4. Tak

 26. Tomson pisze:

  Dzień dobry.
  Korzystam z Windows 2008 SBS Premium. Mam do tego serwerka CAL do Win2k8 SBS. Jeżeli jeden z moich pracowników pracuje na koncie utworzonym w Active Directory, to czy mogę dla tego użytkownika utworzyć jeszcze jedno konto np po to aby mógł zalogować się do zainstalowanego na jego stacji XP Moda w celu uruchomienia aplikacji DOSowej? Czy do tego drugiego konta będę potrzebował dodatkowej licencji CAL?

 27. Sebastian Wilczewski pisze:

  Drugie konto nie będzie wymagało dodatkowej licencji CAL. Licencje CAL wymagan są nie na konto, lecz na użytkownika

 28. Tomson pisze:

  Dzień dobry.
  A jeżeli mama licencje per-user dla wszystkich pracowników i chciałbym użytkownikom zainstalować ogólnodostępna drukarkę aby wszyscy pracownicy mogli sobie z niej drukować. To czy muszę kupować licencję dostępową na to urządzenie jeśli miałaby być podłączona do serwera wydruku umieszczonego na Windows 2008 SBS?

  • Sebastian Wilczewski pisze:

   Czy drukarka będzie korzystała z zasobów serwera (dni, dhcp, serwery plików itp.?).

   • Tomson pisze:

    Drukarka to urządzenie wielofunkcyjne, które ma wpisane w konfiguracji własny adres mailowy przy pomocy, którego wysyła zeskanowane dokumenty na pocztę. Prócz wysyłania dokumentów na pocztę urządzenie umieszcza zeskanowane dokumenty w udostępnionym katalogu na każdej stacji roboczej.

   • Tomson pisze:

    Pytanie o inną drukarkę. Jeżeli mam drukarkę ze statycznie przypisanym adresem IP, która nie korzysta z DHCP. Ale ten statycznie nadany adres wpisałem ręcznie do serwera DNS to wtedy taka drukarka będzie potrzebowała licencji CAL?

   • Sebastian Wilczewski pisze:

    Jeżeli drukarka nie będzie korzystała z innych usług serwera, to CAL w opisanej sytuacji nie będzie wymagany

 29. Tomson pisze:

  Drukarka to urządzenie wielofunkcyjne. Skanuje do zasobu komputera, wysyła zeskanowane maile na wybrany adres mailowy z książki adresowej. Posiada przypisany adres mailowy z Active Directory.

  PS
  Mam jeszcze podpytanie do poprzedniego posta. Mianowicie chodzi mi licencje do kont w Active Directory. Jeżeli utworzę konto w Active Directory a następnie do tego konta utworzę adres mailowy. Adres ten używany będzie do odbierania maili z aplikacji i przypięte będzie do 4 pracownikow w Outlooku. To takie konto potrzebuje oddzielnej licencji CAL?

  • Sebastian Wilczewski pisze:

   Jeżeli licencje CAL będę nabywane jako „per device” to na drukarkę tą będzie potrzebny CAL. Jeżeli „per user” , to zakup licencji CAL nie będzie wymagany.

 30. Tomson pisze:

  Microsoft+Oracle. Może orientuje się Pan jak jest z licencjonowaniem Oracle. Jeżeli mam bazę Oracle postawioną na Windows Serwerze. Na Windows Serwerze nie są zainstalowane inne usługi. To czy muszę kupować jakieś licencje dostępowe CAL do Windows Serwera? Czy wystarczą mi tylko licencję do Oracle?

  • Sebastian Wilczewski pisze:

   Ponieważ w opisanej sytuacja dochodzi do korzystania z usług serwera, wiec CAL do Windows Server jest wymagany

 31. Jakubo pisze:

  To ja tak ostatecznie na rozwianie wątpliwości co do drukarek wielofunkcyjnych i modelu licencjonowania per-user. Mamy urządzenie typu MULTI i teraz aby jakikolwiek użytkownik domenowy mógł cokolwiek zeskanować i zapisać na serwer w domenie to urządzenie wymaga własnego konta w domenie za pomocą którego będzie zapisywać zeskanowane przez użytkownika dokumenty. Pytanie 1. Czy mimo przyjętego modelu licencjonowania PER-USER wymagana jest licencja CAL na to urządzenie czy nie ? Pytanie 2. Urządzenie ma stały adres IP i ręcznie uzupełniłem rekord A w domenie dla tego urządzenia. Urządzenie zapisuje na SERWER X dokumenty więc korzysta z DNS mimo ręcznie przypisanego IP oraz ręcznie dodanego własnego wpisu do DNS. Czy w tym przypadku jest wymagana licencja na to urządzenie ( Używamy trybu PER-USER ) ???

  • Sebastian Wilczewski pisze:

   W opisanej sytuacji, w przypadku licencjonowania per user, cal na to urządzenie wielofunkcyjne nie jest wymagany

 32. KayJay pisze:

  Czy w przypadku korzystania z Windows Server 2008 R2 Web Edition + aplikacja na IIS + MS SQL licencje CAL są wymagane?

  Zgodnie z zapisami licencyjnymi dla tej edycji systemu licencje dostępowe nie obowiązują.
  Z góry dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam.

  • Sebastian Wilczewski pisze:

   Licencje CAL do WebEdition nie są wymagane. Pamiętaj jednak o ograniczeniach licencyjnych wersji WebEdition

 33. Tomson pisze:

  Dzień dobry.
  Chciałbym podziękować za udzielone wyżej odpowiedzi na temat licencjonowani Microsoftu. I zadać dodatkowe pytanie. Jeżeli posiadam serwer1 z Windows 2008 SBS Premium na nim zainstalowane usługi: Ad, Exchange i inne. W celu podtrzymania działania systemów kupił bym drugi identyczny hardwareowo serwer: serwer2. I codziennie bym przywracał kopię bezpieczeństwa wykonaną na serwerze1 na serwer2. Serwer2 byłby odłączony całkowicie od sieci LAN i pełniłby funkcję weryfikacji poprawności wykonania backupu serwera1 i używany byłby tylko wtedy kiedy serwer1 uszkodzilby się w taki sposób aby uniemożliwiał normalną pracę firmy. Czy w takim wariancie potrzebuję dodatkową licencję Windows 2008 SBS Premium na drugi serwer?

  • Sebastian Wilczewski pisze:

   Tak, potrzebna będzie tutaj dodatkowo licencja. Warto jednak w tej sytuacji rozważyć zakup SOftware Assurance, które daje korzyść w postaci „cold backup” który dokładnie odpowiada temu scenariuszowi.

 34. Tomson pisze:

  Dzień dobry.
  Czy mogę bez dodatkowych kosztów zrobić upgrade SharePointa 3.0 na wersję Foundation. Jeśli SharePoint 3.0 jest zainstalowany na Windows 2008 SBS. Obecnie wszyscy użytkownicy posiadają licencję CAL do SBS 2008.

 35. Tomson pisze:

  A czy SharePoint Foundation nie posiada jakiś ulepszeń i dodatkowych funkcji?

 36. Tomson pisze:

  Czy jest jakieś ograniczenie w stosowaniu Office 2010 H&SB? Jeśli chodzi o wielkość firmy?

 37. Tomson pisze:

  Witam.
  Czy można do domeny opartej na Windows 2008 SBS Premium podłączyć serwery z Windows 2012 Server? Czy dodany serwer oparty na Windows 2012 będzie wtedy korzystał z licencji dostępowych CAL, które zakupione były do Windows 2008 SBS Premium?

 38. grzeszyl pisze:

  Witam,
  mam pytanie, w firmie mam działający SBS 2003 z 5 userami; mam też zakupiony kiedyś i nie rejestrowany SBS 2003 z pięcioma userami ale wersję OEM. Czy mogę wykożystać tylko userów z tego OEM-a tak aby zwiększyć liczbę do 10 userów dla już działającego systemu? Będę wdzięczny za poradę.

 39. Janek Kolo pisze:

  Zdecydowałem się downgrade’ować Windows 2012 Std OEM do Windows 2008 R2 Std. Mam w komplecie 10 licencji dostępowych CAL 2012.
  Czy downgradeowany system przyjmie bez zająknięcia CAL’e z 2012? Jeśli nie to jak je należy zainstalować?
  Dziękuję za pomoc !

 40. Szymon Rzeszów pisze:

  W firmie działa maszyna z Windows Server 2003 Standard. Na serwerze ma być uruchomiony program z usługami do zarządzania pracą maszyn produkcyjnych.Te 10 maszyn będzie łączyć się z tymi usługami. Wspomniany program będzie gromadził dane w bazie SQL Server. Czy potrzebuję 10 CAL per-device? Czy CAL do SQL server także będzie potrzebny?

 41. naxa pisze:

  Jak wygląda zapotrzebowanie licencji CAL per user do Windows Serwera w przypadku użytkowania Exchange. Np. taki scenariusz: firma A zatrudnia 20 osób, z czego 10 pracuje w biurze w małej sieci z domeną windows. Pozostałe 10 osób pracuje w dwóch oddziałach, ich komputery nie są podłączone do domeny – jedynie zainstalowany jest certyfikat własny z domeny, oraz skonfigurowany Outlook do pracy z Exchange. Użytkownicy nie logują się do serwerów plików w centrali, korzystają z folderów publicznych w Outlooku.
  Czy w takiej sytuacji konieczne jest pełny zestaw Cali? 20 do Windowsa i 20 do Exchange, czy 10 do Windowsa oraz 20 do Exch?

  • Sebastian Wilczewski pisze:

   Tak, gdyż w opisanej sytuacji dochodzi do korzystania z usług serwera. Korzystanie z usług serwera, powoduje że konieczne są licencje CAL do Windows Server. Podobnmie wygląda z Exchange Server

 42. Michał pisze:

  Witam, Panie Sebastianie w firmie na serwerze zainstalowany jest Windows Server 2008R2 Standard 1-4 CPU 5 cli.
  Użytkownicy (30PC) korzystają tylko z bazy SQL (SQL serwer2008) elektroniczny obieg dokumentów – czytając powyższe wpisy rozumiem, że powinniśmy zakupić dodatkowo 25CAL?

 43. Marek pisze:

  Dzień dobry,
  Chciałbym się upewnić. W firmie na serwerze 2003 R2 Standard Edition stoi Server sql 2008
  W firmie pracuje 7 osób. Każda z nich korzysta z programu księgowego opartego o bazę sql zainstalowaną na serwerze. Mamy 7 licencji CAL na sqlserver 2008. Czy potrzebne są dodatkowe licencje cal na serwer windows 2003? (nie mam pewności ale chyba 2003 standard miał 5 licencji per user) nie wiem gdzie to sprawdzić.Czy potrzebne są dodatkowe 2 CAL na windows server 2003? Czy licencje są na pracownika czy na ilość korzystających użytkowników w jednym czasie?
  Będę wdzięczny za doprecyzowanie.

  • Sebastian Wilczewski pisze:

   Witam. W opisanej sytuacji licencje CAL na Windows Server 2003 R2 Standard Edition są wymagane. To czy ten serwer zawierał 5 licencji CAL zależy od sposoby nabycia licencji (OPEN? OEM? BOX?). Jeżeli to byłą licencja OPEN to nie zawierała ona w sobie 5 licencji CAL. Pozostałe mogły – należy sprawdzić to na fakturze lub opakowaniu.

   To czy Licencje CAL są na konkretnego pracownika czy na korzystających użytkowników w jednym czasie zależy od ustawionego trybu licencjonowania. Jeżeli został on ustawiony na „per server” to są to licencje na korzystających użytkowników w jednym czasie

 44. Rafi pisze:

  Witam!
  Mam pytanie bo faktycznie z licencjonowania można się doktoryzować w MS a mimo to nadal nie być pewnym efektu finalnego.

  Przyjmujemy następujący scenariusz.
  Budujemy oddział w którym na routerach wraz z wkładką serwerową będzie zainstalowany VM a na mim Windows Server 2012 R2 Standard na którym głównie wykorzystywane będą usługi DNS i DHCP.
  W skład oddziału wchodzić będzie:
  1.50 użytkowników z wieloma urządzeniami PC, laptop, tablet, smartphone
  2. 70 telefonów IP (50 dla użytkowników z pkt 1, 20 dla ochrony, sal konferencyjnych)
  3. 5 terminal video
  4. 20 drukarek sieciowych
  5. 5 urządzeń multi – skan, druk, wysyłka pdf, fax
  6. 30 urządzrń handhled/skaner działających po WLAN
  7. 10 kamer IP
  8. 10 innych urządzrń IP typu czytnik wejścia itp..
  Po przeczytania postu i forum jasno rozumiem, że dla pkt 1 optymalne jest User CAL.
  Co jednak z pkt 2-8? Nie są to urządzenia bezpośrednio powiązane z użytkownikiem poprzez konto w AD czy Exchange.
  Przeszukując internet nie znalazłem jasnej wykładki czy dla tych urządzeń IP/sieciowych korzystających z usług DNS/DHCP Windows Server’a wymagane jest Device CAL, czy też User CAL’e z pkt 1 załatwiają sprawę?
  Jeżeli natomiast dla pkt 2-8 będę musiał wykorzystać Device CAL, rozważam możliwość wykorzystania routera do świadczenia usług DHCP. Czy w takim układzie również jakiś CAL będzie potrzebny?

  Prośba o poradę, z góry dziękuję za odpowiedź

  • Sebastian Wilczewski pisze:

   Kluczowe są tutaj dwa postanowienia dokumentu PUR

   1. Każdą Licencję CAL należy przypisać odpowiednio do użytkownika lub urządzenia, a każdą Licencję External Connector do Licencjonowanego Serwera.
   2. Licencje CAL lub Licencje External Connector są wymagane w celu uzyskania dostępu do oprogramowania serwera.

   Jeżeli ja jestem użytkownikiem, które ma swoją licencje CAL na użytkownika i korzystam ze skanera, czytnika kart itp który w moim imieniu korzysta z usług serwera (np. wysyła w pdf zeskanowany przezemnie dokument, wysyła informacje do serwera o tym, że otworzyłem swoją kartą drzwi) to nie są potrzebne dodatkowe licencje CAL na urządzenie, gdyż CALe na użytkownika są wystarczające.

   • Roman Rusiłowski pisze:

    Witam, Chciałbym podrążyć dalej pytania Rafiego.
    W punkcie 4 jeśli drukarki pracują w sieci, nie są przypisane do konkretnych użytkowników, są zainstalowane na Serwerze Windows i udostępnione czy wymagają dodatkowych WS CAL?
    W punkcie 7, kamery mają stałe adresy IP i rejestrują wideo na stacji roboczej z Windows 7. Będą potrzebne WS CAL?
    I coś z innej beczki, karta zarządzająca w UPSie ma stay adres IP, ale wysyła mailem powiadomienia po SMTP. Czy w tym przypadku są potrzebne jakieś CALe Microsoftu?

   • Sebastian Wilczewski pisze:

    Wszystko zależy od tego, czy urządzenia te korzystają z usług serwera. Jeżeli nie korzystają, to CALe nie są potrzebne

 45. Grzesiek2407 pisze:

  Mam takie pytanie.
  Mamy domene na systemie windows server 2003. W organizacji pracuje ok 1000 ludzi i jest ok 800 komputerów. Każdy uzytkownik mający konto w domenie moze zalogować się do domeny z każdego komputera. Muszę uruchomić aplikacje napisaną w asp.net na IIS, połączoną z bazą SQL na SQL express. Każdy użytkownik w Firmie bezie logował sie do komputera uruchamiał przeglądarkę i do aplikacji logował się loginem i kontem domenowym (aplkacja korzysta z domeny przegladając ldap). Na jkim systemie najlepiej postawic serwer IIS Nie chciałbym kożytsac z windows server 2003 tylko z 2008 lub 2012 standard. Czy na to potrzebuję licencji Cal (na każdego uzytkownika??), ale nie wiem ilu bedzie sie logować?? Może korzystac z systemu 1000 lub tylko 20 i tylko tylu. Użytkownicy nie wszyscy beda kożystac z aplikacji ale w razie potrzeby będą mogli się zalogowac. Czy wystarczy kupić system zainstalować IIS i aplkację utworzyc certyfikat https i można się logować??
  Dziekuję i mam nadzieje ze jasno napisalem jeżeli nie to bede poprawiał

  • Sebastian Wilczewski pisze:

   Wymagane jest tutaj tyle licencji ilu jest użytkowników lub komputerów. Niestety, ale trzeba będzie się trochę pochylić na potencjalna liczbą użytkowników.

 46. Mamy w firmie dwa serwery SBS 2003 R2, ktróre obsługują dwie niezależne sieci. Na jednym zaistalowanych jest 40 licencji CAL, na drugim 20. Jak zgodnie z prawem przenieść liocencje dostępowe z jednego serwera na drugi? Jak usunąć licencje CAL z serwera?

 47. Mirek pisze:

  Czy w świetle ostatnich zmian w licencjonowaniu do Windows Serwer 2012, prawda jest, że jeśli dla swojej firmy kupię dwie licencje na Windows Serwer Standard (nazwijmy go A i B), oraz 100 licencji CAL per user, to każdy z tych stu użytkowników może się łączyć zarówno z serwerem A, jak i z serwerem B, oraz nawet z Windows Server 2008 Standard korzystając z prawa downgrade?

  • Sebastian Wilczewski pisze:

   Tak, licencje CAL na użytkownika, pozwala podłączyć się danemu nazwanemu użytkownikowi do dowolnej ilości serwerów danego typu (w wersji nie wyższej niż kupiony CAL), w danej organizacji . Nie można wykorzystywać własnych CALi do podłączania się do serwerów firm trzecich. Czyli licencja Windows User CAL do Windowss 2012, pozwala Janowo Kowalskiemu dla którego kupiono tego CAL podłączyć się do danego serwera A i B (zarówno w wersji 2012 jak i wersji wcześniejszej)

 48. Marcin pisze:

  W firmie (komputery pracują w grupie roboczej) są 2 serwery z zainstalowanymi Microsoft Windows Server Standard Edition 2003
  Dla pierwszego serwera jest Microsoft Open License:
  Microsoft Windows Server CAL 2003 Government OPEN Level D User CAL – 15 (program objęty gwarancją Government) na potrzeby obsługi księgowej.
  Na obu serwerach Tryb licencjonowania klientów jest ustawiony na serwer ze zdefiniowanymi liczbami równoczesnych połączeń – odpowienio 15 oraz 5.
  W przyszłym roku planowana jest wymiana tego pierwszego z 15 lic.
  1. Czy te licencje się sumuje? Jeżeli tak to czy po likwidacji I serwera można dołożyć te 15 lic. do drugiego serwera?
  2. Czy można łączyć się z serwerem przez pulpit zdalny? Ew. jak sprawdzić czy takie połączenia były? A jeżeli nie można, to ile należy kupić licencji na połączenie z pulpitem zdalnym? Wg mnie 1.
  3. Ew. czy moglibyście przybliżyć mi warunki licencjonowania na serwer ze zdefiniowanym limitem równoczesnych połączeń.

 49. Tomasz pisze:

  Witam,

  Czy w przypadku Windows Server 2012 Standard i dostępu do aplikacji internetowej z logowaniem zarówno z sieci lokalnej jak i publicznej licencje CAL są dalej wymagane?

  Zapis licencyjny:

  i. Do każdego urządzenia lub użytkownika uzyskującego w sposób bezpośredni lub pośredni dostęp do wystąpień oprogramowania serwera Licencjobiorca musi uzyskać i przypisać stosowną licencję CAL. Partycja sprzętowa lub dysk typu blade są uznawane za oddzielne urządzenia.

  – Licencje CAL nie są wymagane dla dowolnego użytkownika lub urządzenia uzyskującego dostęp do obciążeń sieci Web.”

  Dziękuje za odpowiedź.

 50. PaWell pisze:

  Czy potrzebuje CALa jesli mam oprogramowanie uruchamiane na serwerze Apache działającym na systemie Linux na maszynie która nie uzyskuje adresu z DHCP – jest jakby „zewnętrzna” do sieci w której jest Windows Server – i jedynie poprzez protokół LDAP sprawdzam czy Login i Haslo podane na Apachu zgadza się z tym z AD ?

 51. TK pisze:

  Mamy sytuację, że użytkownik loguje się w sklepie internetowym. Sklep pracuje pod kontrolą Silverlight na IIS (Windows Server 2012). Teraz jeżeli tenże IIS na swoim koncie odwołuje się do bazy danych na MSSQL to ile potrzebuję licencji CAL na SQL a ile na Windows Server? Wg mnie jedną SQL – do bazy odwołuje się tylko IIS (mimo, że konta użytkowników trzymane są w bazie danych), zaś do Windows Servera tylu ilu użytkowników zarejestrowanych w sklepie. .

  • Sebastian Wilczewski pisze:

   Jeżeli chodzi o licencje CAL do Windows Server 2012, to w tym scenariuszu nie są one wymagane zgodnie z zapisem dokumentu PUR „Licencje CAL nie są wymagane w celu uzyskania dostępu do oprogramowania serwera obsługującego obciążenie sieci WWW lub HPC.”.

   Jeżeli chodzi o SQL to tutaj mamy typową sytuacja multipleksingu, który nie zwalnia z obowiązku posiadania ilości dostępowych odpowiadających rzeczywistej liczbie użytkowników „ukrytych” za użytkownikiem IISowym.

   Poniżej definicja Multiplexingu pochodząca z dokumentu PUR:

   „Multipleksowanie
   Sprzęt lub oprogramowanie wykorzystywane do: (i) grupowania połączeń, przekierowywania informacji, (ii) redukowania liczby urządzeń lub użytkowników uzyskujących bezpośredni dostęp do produktu bądź korzystających z niego lub (iii) zmniejszania liczby Środowisk Systemu Operacyjnego, urządzeń lub użytkowników bezpośrednio zarządzanych za pomocą produktu (niekiedy nazywane „multipleksowaniem” lub „grupowaniem”) nie zmniejszają liczby wymaganych licencji dowolnego typu”

   • Romek pisze:

    Czy aby na pewno nie są wymagane licencje CAL do Windows Server w tym scenariuszu? Jeżeli użytkownicy autentykują się w sytemie sprzedaży a dodatkowo „pod spodem” pracuje SQL Server to czy przypadkiem Externall Connector nie jest wymagany? Moim zdaniem usługi serwera są wykorzystywane przez aplikacje WEB, oraz działający pod spodem SQL. Ale mogę się mylić. Z góry dzięki za odpowiedź.

 52. tor pisze:

  Bardzo głupia ta licencja. Czym jest tak naprawdę internet? To że z IIS korzystają użytkownicy z internetu jest OK, a z LANu wew. firmy już nie. Komedia. Więc wystawiamy serwer w jakiejś kolokacji i łączymy się z nim przez internet (VPN) i wtedy nie musimy mieć licencji tak? 😉
  Nie mówiąc o tym, że nie potrzebujemy pro chłodzenia i dodatkowego pomieszczenia w firmie.
  Jeżeli już to powinna brzmieć, że nie potrzebujemy licencji pod warunkiem, że korzystamy z IIS (tylko porty 80 i 443), a wszystkie inne łączenia terminalowe, zdalne pulpity itd. – do nich licencja jest potrzebna. Czyli np. gdy potrzebujemy LOGOWANIA do systemu wykorzystując mechanizmy wbudowane, a nie zew. jak na stronie poprzez bazę danych.

 53. Jak pisze:

  Witam,
  czy w przypadku kiedy mam 20 użytkowników i niektórzy łączą się na serwer (przez pulpit zdalny) to muszę kupić 20 licencji CAL i dodatkowo licencje RDS CAL , czy same cale wystarcza ?

  • Sebastian Wilczewski pisze:

   Konieczne jest również zakupienie RDS CAL do tych którzy będą łączyli się przez pulpit zdalny.

 54. Artur pisze:

  Czy program zainstalowany na Windows Server (2008, 2008 R2, 2012, 2012 R2 / Foundation, Essentials, Standard) posiadający własną (wbudowaną) bazę danych, zbierający do tej bazy dane dosyłane protokołem HTTP z własnych agentów (nie używających autoryzacji Windows) zainstalowanych na komputerach zarówno w siedzibie firmy (LAN) jak i poza nią (z komputerów mobilnych łączących się na port udostępniony na firmowym routerze, z przekierowaniem tego ruchu do rzeczonej aplikacji na serwerze Windows), oraz udostępniający te zebrane dane protokołem HTTP (wbudowany w aplikację web-server) wymaga zakupienia CAL’i dla Windows Server’a (na te komputery z których agenty dosyłają dane)?

  • Sebastian Wilczewski pisze:

   Tak, w podanej sytuacji potrzebne będą licencje CAL – oczywiście nie dotyczy to wersji Foundation i Essential które nie wymagają CALi, mają jednak limit użytkowników.

   • Artur pisze:

    „Tak, w podanej sytuacji potrzebne będą licencje CAL” – ale te CAL’e będą potrzebne tylko na komputery stacjonarne (w LAN) czy również na te mobilne (poza LAN) i dlaczego?
    „nie dotyczy to wersji Foundation i Essential które nie wymagają CALi, mają jednak limit użytkowników” – ale jakich użytkowników (w kontekście mojego zapytania odnośnie agentów = programów, nie korzystających z uwierzytelniania Windows)?
    Czy może chodzi tu jedynie o limit nie tyle użytkowników, co jednoczesnych połączeń do serwera? A jeżeli tak to po jakim protokole? Bo jeżeli po czymś typu DCE/RPC/SMB/CIFS to nie ma to chyba związku z komunikacją po HTTP? – „podobny” przykład:
    https://devnet.jetbrains.com/thread/436550
    „TeamCity is a web application that uses HTTP protocol, so limitations for Windows network connections based on RPC protocol do not affect it.”

 55. Krushyn pisze:

  Panie Sebastianie, będę wdzięczny za pomoc w ustaleniu poniższego.
  Mam kilka niejasności co do zakupu licencji Windows Server 2012 R2 Standard i samych CALi.

  1. Czy lepiej kupić BOX czy zwykły OEM – jak to wygląda z przeniesieniem licencji w razie ewentualnej awarii maszyny?

  2. Program X (bezinstalacyjny) będzie leżał w folderze na 2012 R2 + zainstalowany Firebird. Użytkownicy lokalni – rozumiem, że dla nich wystarczy zwykły dostępowy CAL np. taki jak z linku poniżej? Jest dużo oznaczeń w tej licencji, które nie do końca są dla mnie jasne.

  https://www.senetic.pl/product/R18-04281

  3. Użytkownicy z innych oddziałów naszej firmy mają ten sam program X, tylko, że w wersji „remote”, który łączy się zdalnie z powyżej omawianą wersją lokalną (2012 R2) programu X. Jakich CALi potrzebuję dla tych użytkowników?

  4. Mam dwa serwery Windows Server 2012 R2 Standard, czy mając dla danego użytkownika zakupiony 1 CAL per user, może on korzystać z zasobów obu serwerów czy tylko jednego?

  • Senetic SA pisze:

   Witamy,

   1. Wersja OEM jest nieprzenaszalna, w razie awarii serwera lub jego wymiany, z licencją OEM nie możemy nic zrobić. Dodatkowo wersja OEM jest tylko do nowego sprzętu, nieposiadającego jeszcze systemu serwerowego. Jeśli chcemy uzyskać przenaszalność to w grę wchodzi jedynie wersja box lub licencjonowanie OPEN.
   2. Licencje dostępowe:
   R18-03762 – 5 pack OEM
   R18-03744 – pojedyncza licencja OEM
   R18-04281 – lice dostępowa w Open
   3. Dla uzytkowników łączących się zdalnie wynagana jest podstawowa licencja z punktu 2 i dodatkowo jeszcze 6VC-02073.
   4. 1 user może korzystac z zasobów obydwu serwerów.

   Pozdrawiamy 🙂

 56. Senetic SA pisze:

  Witamy,
  pozwolimy sobie wtrącić się do wątku i odpowiedz na pytania Krushyn’a:

  1. Wersja OEM jest nieprzenaszalna, w razie awarii serwera lub jego wymiany z licencją OEM nie możemy nic zrobić. Dodatkowo wersja OEM jest tylko do nowego sprzętu nieposiadającego jeszcze systemu serwerowego. Jeśli chcemy uzyskac przenaszalność to w grę wchodzi wersja box lub w licencjonowanie OPEN.
  2. Licencje dostępowe:
  R18-03762 – 5-pack OEM
  R18-03744 – pojedyncza licencja OEM
  R18-04281 – licencja dostępowa w Open
  3. Dla uzytkowników łączących się zdalnie wynagana jest podstawowa licencja z punktu 2 i dodatkowo jeszcze 6VC-02073.
  4. 1 user może korzystac z zasobów obydwu serwerów.

  pozdrawiamy 🙂

 57. Senetic SA pisze:

  Witamy,
  pozwoliliśmy sobie wtrącić się w ten wątek, żeby odpowiedzieć na pytania Krushyn’a:

  1. Wersja OEM jest nieprzenaszalna, w razie awarii serwera lub jego wymiany, z licencją OEM nie możemy nic zrobić. Dodatkowo wersja OEM jest tylko do nowego sprzętu, nieposiadającego jeszcze systemu serwerowego. Jeśli chcemy uzyskać przenaszalność to w grę wchodzi jedynie wersja box lub licencjonowanie OPEN.
  2. Licencje dostępowe:
  R18-03762 – 5 pack OEM
  R18-03744 – pojedyncza licencja OEM
  R18-04281 – lice dostępowa w Open
  3. Dla uzytkowników łączących się zdalnie wynagana jest podstawowa licencja z punktu 2 i dodatkowo jeszcze 6VC-02073.
  4. 1 user może korzystac z zasobów obydwu serwerów.

  Pozdrawiamy 🙂

 58. Marek pisze:

  Dzień dobry, proszę o pomoc w ustaleniu czy z licencjami mam wszystko OK:

  Licencja Windows Server Standard 2012 R2 OEM dostarczona z serwerem (Dell)
  15 x CAL Device
  enova + MS sql 2014 runtime + 16 licencji CAL dla sql

  z reguły z jednego komputera korzysta jeden użytkownik, czasami dwóch lub trzech.

  w firmie jest router, który ma uruchomiony serwer dhcp, dns-y ustawione od providera i 8.8.8.8 i 8.8.4.4.
  wszystkie sprzęty podłączające się do sieci dostają adresy z tego serwera dhcp.

  komputery podłączone do domeny dostają adresy z routera, ale jako dns mają ręcznie wpisany adres serwera Win2012R2 i jako drugi dns adres routera.

  Pierwsza maszyna wirtualna – Windows Server 2012 R2, role: AD, DNS, WSUS(nie korzysta z SQL) , IIS i Usługi plików i magazynów lokalnych. Dodatkowo na tym komputerze zainstalowany jest Symantec Endpoint Protection Manager.

  Druga maszyna wirtualna – Windows Server 2012 R2, role: Usługi plików i magazynów lokalnych, Sql server 2014.

  kilka innych maszyn wirtualnych – linux, niepodłączone do domeny.

  14 komputerów stacjonarnych podłączonych do domeny i 1 laptop – też podłączony do domeny.

  Jest kilka drukarek sieciowych, ale one nie są podłączone do domeny, nie korzystają z DNS na W2012. Są zainstalowane w komputerach podłączonych do domeny i te komputery sobie na nich drukują. Podobnie odpalone są maszyny wirtualne z NAS (OpenMediaVault), gdzie udostępnione są udziały sieciowe na login i hasło, ale są one niepodłączone do domeny – udziały te są podłączone i zmapowane w komputerach podłączonych do domeny.

  Jest trochę podłączonych prze WiFi telefonów, ale one lecą na izolowanej sieci (Ubiquiti) i mają dostęp tylko do internetu, czyli dane DHCP z routera.

  Nie mam zainstalowanych usług zdalnego pulpitu na żadnej maszynie z Win2012.
  Systemami zarządzam przez program VMware vSphere Client – po zalogowaniu włączam konsolę i widzę pulpit Windows 2012 Server.
  Z usług serwerów korzystają tylko komputery podłączone do domeny, np z WSUS, czy aktualizacje Symantec Endpoint Protection.

  Co w sytuacji, jeśli uruchomię Enovę – czyli podłączę się do serwera SQL (mam SQL CAL) z komputera niepodłączonego do domeny – czy muszę mieć CAL do Win 2012 Srv? – DNS z routera, czyli korzystam tylko z SQL do którego mam licencję, z niczego innego.

  Chciałbym korzystać z Enovy poza firmą, ale niekoniecznie chcę uruchamiać usługi zdalnego pulpitu i kupować licencję i pewnie kolejny Win2012R2 Srv Std dla jednego komputera.

  Czy któreś z poniższych rozwiązań wymaga licencji RDS, lub jakichś innych licencji?
  1. Na laptopie tworzę połączenie VPN z routerem w firmie – Mikrotik – router jest serwerem vpn, po połączeniu router przydziela adres z sieci lokalnej. Łączę się z domeną i serwerem SQL przez VPN, tak jakbym był w firmie. Dla laptopa mam CAL do Win2012Srv i Cal dla SQL.
  2. Na laptopie tworzę połączenie VPN z routerem w firmie, mam adres z sieci lokalnej. Przez podłączanie pulpitu zdalnego łączę się z moim komputerem stacjonarnym, który stoi w firmie i na nim włączam Enovę i pracuję. Czyli z usług serwera korzysta komputer stacjonarny w firmie( Win 10 pro, podłączony do domeny), a ja na laptopie (też Win 10 Pro) gdzieś w świecie wyświetlam sobie pulpit komputera stacjonarnego i tak pracuję.

  Dzwoniłem z tymi pytaniami na infolinię Microsoft, ale co konsultant to mówi coś innego…

 59. Emil pisze:

  W firmie pracuje server Windows Server 2008R2 Foundation, z MSSQL Express 2014, docelowo z bazy danych ma korzystać 20 użytkowników, Czy w tym przypadku potrzebne są dodatkowe licencje dla Windows Server Foundation?

 60. Milosz pisze:

  Dzień dobry, super wątek o licencjach, dziękuję.
  Mam pytanie o archaiczny system windows 2008 srv R2 (foundation).
  Czy każdy użytkownik nie będący administratorem systemu logujący się przez zdalny pulpit powinien mieć RDS CAL? Czy jeśli serwer pozwala na dwa połączenia, jedno z nich mogę dać „userowi” i będzie to zgodnie z licencją dopóki nie zainstaluję „host sesji usługi pulpitu zdalnego”?

  Nie rozumiem też dlaczego po zainstalowaniu roli „host sesji usług pulpitu zdalnego” (nie mając serwera licencji i żadnych kupionych RDS CAL) z serwerem nie można się połączyć, po okresie prolongaty 120 dni, gdy wybrany jest model licencjonowania „na użytkownika”. Dopiero po zmianie na „na urządzenie”, zdalny pulpit działa.

  Czy w przypadku, gdy jest tylko jedna osoba administrująca serwerem i korzystająca z pulpitu zdalnego lepiej nie mieć zainstalowanej roli host sesji usług pulpitu zdalnego, czy lepiej ją zainstalować i mieć wskazany model licencjonowania „na urządzenie”?

 61. Daniel pisze:

  Dzień dobry,

  Panie Sebastianie,
  Na stacjach roboczych mam zainstalowany AV Eset Endpoint Security Suite, chciałbym aby AV na stacjach roboczych były zarządzane po przez ESET Remote Administrator zainstalowany na serwerze. Czy w tym przypadku będą wymagane licencje CAL Device ? Wydaje mi się że tak. Nie ukrywam, że te zasady są…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s